GeForce RTX 4070 Super için hangi işlemci gerekir

FPSHQ birleşik FPS modeline göre GeForce RTX 4070 Super için işlemciler: CPU zorlu oyunlarda kaç kare alıyor, nereden itibaren gereğinden fazla oluyor ve popüler oyunlarda hangi FPS beklenir.

Kısa cevap

GeForce RTX 4070 Super için Core i5-11400F yeterli: işlemci zorlu oyunlarda karelerin yaklaşık 8% kadarını alıyor (1440p). Dengeli seçim Ryzen 5 7500F (kayıp 2%). Ryzen 5 9600X ve üstü gereğinden fazla — GeForce RTX 4070 Super daha fazla FPS vermez.

Temel rakamlar
CPU sınırı olmadan GeForce RTX 4070 Super FPS'si (1440p, zorlu oyunlar)105 FPS
«Açığa çıkarır» eşiği — CPU oyun puanı4.700 / 10 000
«Gereğinden fazla» eşiği — CPU oyun puanı7.100 / 10 000
TDP GeForce RTX 4070 Super220 W
GeForce RTX 4070 Super + Ryzen 5 7500F için güç kaynağı500 W ve üzeri
veriler güncellendi · Kaynaklar: hesaplama yöntemi, darboğaz hesabı, FPS modeli, PSU hesabı

Üç seçenek: minimum, dengeli, paylı

minimum İdeal
96FPS · 1440p
8%FPS kaybı
GPU kullanımı: 92%
Fiyat: —
dengeli İdeal
102FPS · 1440p
2%FPS kaybı
GPU kullanımı: 98%
Fiyat: —
paylı Gereğinden fazla
103FPS · 1440p
1%FPS kaybı
GPU kullanımı: 99%
Fiyat: —

GeForce RTX 4070 Super için işlemci ölçeği

Eksen — FPSHQ CPU oyun puanı (0–10.000). Kırmızı — işlemci karelerin %10'unu veya daha fazlasını alıyor, yeşil — ideal, sarı — GeForce RTX 4070 Super kartının artık kullanamadığı CPU payı (1440p).

DarboğazİdealGereğinden fazlaCore i5-11400FRyzen 5 5600Ryzen 5 7500FRyzen 5 9600XRyzen 7 7800X3D010.000

GeForce RTX 4070 Super için işlemci sıralaması

«Neredeyse açığa çıkarır»dan «gereğinden fazla»ya: zorlu oyunlarda ortalama FPS (1440p, yüksek) ve CPU yüzünden kaybedilen kare payı.

İşlemci Yıl Soket FPS FPS kaybı Sonuç Fiyat
Core i5-10600 2020 LGA1200 94
11%
Darboğaz —
Ryzen 7 5700 2020 AM4 94
10%
Darboğaz —
Core i9-9900KS 2019 LGA1151 94
10%
Darboğaz —
Core i5-10600K 2020 LGA1200 94
10%
Darboğaz —
Core i5-10600KF 2020 LGA1200 94
10%
Darboğaz —
Core i3-12100 2021 LGA1700 94
10%
İdeal —
Core i7-10700K 2020 LGA1200 96
8%
İdeal —
Core i9-10900 2020 LGA1200 97
8%
İdeal —
Core i9-10900K 2020 LGA1200 97
7%
İdeal —
Core i9-11900 2021 LGA1200 99
6%
İdeal —
Ryzen 7 5700X 2022 AM4 99
5%
İdeal —
Core i9-11900K 2021 LGA1200 99
5%
İdeal —
Core i5-13400 2022 LGA1700 100
5%
İdeal —
Core i5-12600K 2021 LGA1700 101
3%
İdeal —
Core i5-14500 2024 LGA1700 102
3%
İdeal —
Ryzen 5 5600X3D 2023 AM4 102
2%
İdeal —
Core Ultra 5 245KF 2024 LGA1851 103
2%
İdeal —
Core i5-14600 2024 LGA1700 103
2%
İdeal —
Ryzen 7 7700X 2022 AM5 103
2%
İdeal —
Core i5-13600K 2022 LGA1700 103
2%
Gereğinden fazla —
Core i5-13600KF 2022 LGA1700 103
2%
Gereğinden fazla —
Core i7-13700 2023 LGA1700 103
1%
Gereğinden fazla —
Core i7-13700F 2023 LGA1700 103
1%
Gereğinden fazla —
Ryzen 9 7950X 2022 AM5 103
1%
Gereğinden fazla —

FPS — zorlu oyunlarda ortalama, yüksek ayarlar, 1440p; kayıp — işlemcinin GPU karelerinden aldığı pay (144 FPS'ye kadar). Veritabanımızda henüz güncel mağaza fiyatı (son 30 gün) yok — fiyatlar gösterilmiyor.

Popüler bir işlemci GeForce RTX 4070 Super kartını açığa çıkarır mı?

Ekran kartlarıyla birlikte en çok aranan işlemciler (Yandex sorguları) — GeForce RTX 4070 Super ile zorlu oyunlarda ortalama FPS.

Ryzen 7 5700X99 FPSCore i5-12400F99 FPSRyzen 7 7800X3D105 FPSRyzen 5 560098 FPSRyzen 5 7500F102 FPSRyzen 5 5600X99 FPSRyzen 5 360091 FPSRyzen 5 550092 FPSRyzen 7 9800X3D105 FPSCore i5-14400F100 FPSCore i5-10400F93 FPSCore i3-12100F94 FPS
GeForce RTX 4070 Super + Ryzen 7 5700X İdeal GeForce RTX 4070 Super + Core i5-12400F İdeal GeForce RTX 4070 Super + Ryzen 7 7800X3D Gereğinden fazla GeForce RTX 4070 Super + Ryzen 5 5600 İdeal GeForce RTX 4070 Super + Ryzen 5 7500F İdeal GeForce RTX 4070 Super + Ryzen 5 5600X İdeal GeForce RTX 4070 Super + Ryzen 5 3600 Darboğaz GeForce RTX 4070 Super + Ryzen 5 5500 Darboğaz GeForce RTX 4070 Super + Ryzen 7 9800X3D Gereğinden fazla GeForce RTX 4070 Super + Core i5-14400F İdeal GeForce RTX 4070 Super + Core i5-10400F Darboğaz GeForce RTX 4070 Super + Core i3-12100F İdeal

Popüler oyunlarda farklı işlemcilerle GeForce RTX 4070 Super FPS'si

FPSHQ birleşik model tahmini, yüksek ayarlar; ● — gerçek ölçüm, «CPU» — işlemci sınırlı.

OyunCore i5-11400F · minimum
1440p
Ryzen 5 7500F · dengeli
1440p
Ryzen 5 9600X · paylı
1440p
Cyberpunk 2077777980
Counter-Strike 2339 CPU402 CPU418 CPU
Dota 2355 CPU447 CPU475 CPU
Minecraft273 CPU305 CPU311
Grand Theft Auto V162 CPU181 CPU185
League of Legends160 CPU187 CPU194 CPU
Elden Ring596060
Grand Theft Auto IV86 CPU9090

Ortalama FPS, High ön ayarı. ● — gerçek ölçüm (24 hücreden 0), geri kalanı birleşik FPSHQ modeli; "CPU" — işlemci sınırlı. FPS nasıl hesaplanır

Çözünürlük yükü nasıl değiştirir: GeForce RTX 4070 Super + Ryzen 5 7500F

Çözünürlük arttıkça GPU'ya daha fazla iş düşer ve işlemcinin etkisi azalır (zorlu oyunlarda ortalama FPS).

133FPS
1080p
CPU kaybı: 3%
102FPS
1440p
CPU kaybı: 2%
55FPS
4K
CPU kaybı: 0%

Önemli rakamlar

Bu sayfanın verilerine dayanan özgün FPSHQ metrikleri

105 FPS
CPU sınırı olmadan GeForce RTX 4070 Super FPS'si (1440p, zorlu oyunlar)
4.700 / 10 000
«Açığa çıkarır» eşiği — CPU oyun puanı
7.100 / 10 000
«Gereğinden fazla» eşiği — CPU oyun puanı
220 W
TDP GeForce RTX 4070 Super
500 W ve üzeri
GeForce RTX 4070 Super + Ryzen 5 7500F için güç kaynağı
Kısaca

GeForce RTX 4070 Super için hangi işlemci gerekir

Yeterli minimum Core i5-11400F (yaklaşık 8% kayıp), dengeli seçim Ryzen 5 7500F (kayıp 2%). Ryzen 5 9600X ve daha hızlısı gereğinden fazla: %3'ten az ek FPS.

CPU sınırı olmadan GeForce RTX 4070 Super FPS'si (1440p, zorlu oyunlar)
105 FPS
«Açığa çıkarır» eşiği — CPU oyun puanı
4.700 / 10 000
«Gereğinden fazla» eşiği — CPU oyun puanı
7.100 / 10 000
TDP GeForce RTX 4070 Super
220 W
güncellendi · kaynak: FPSHQ model tahmini

Sıkça sorulan sorular

GeForce RTX 4070 Super için hangi işlemci gerekir?
Yeterli minimum Core i5-11400F (yaklaşık 8% kayıp), dengeli seçim Ryzen 5 7500F (kayıp 2%). Ryzen 5 9600X ve daha hızlısı gereğinden fazla: %3'ten az ek FPS.
Ryzen 7 5700X, GeForce RTX 4070 Super kartında darboğaz yapar mı?
Pek değil: işlemci yaklaşık 5% alıyor — GPU sınırı 105 iken 99 FPS (1440p).
GeForce RTX 4070 Super ve Ryzen 5 7500F için hangi güç kaynağı gerekir?
500 W veya üstü: yaklaşık 375 W yük, 463 W'a kadar kısa ani yükselmeler (FPSHQ birleşik PSU formülü).
Darboğaz neden zorlu oyunlarda değerlendiriliyor?
300+ FPS ile çalışan e-spor oyunlarında her işlemci sınır haline gelir; bu yüzden GPU kullanımını popüler zorlu oyunlarda (Cyberpunk 2077, Elden Ring, Grand Theft Auto IV, Max Payne 3) 1440p çözünürlükte, tipik bir oyuncu monitörünün yenileme hızı olan 144 FPS'ye kadar değerlendiriyoruz.

İlgili hesaplamalar

Yöntem: FPS — FPSHQ birleşik modeli (gerçek ölçümler + regresyon), CPU sınırı — işlemci oyun puanına göre, çözünürlük — GPU sınıfına göre. hesaplama yöntemi