E-spor · yüksek FPS

E-spor oyunlarında kaç FPS: 144, 240, 360 ve 500 Hz için hangi donanım gerekir

240 Hz bir monitörden yararlanmak için oyunun 240+ FPS vermesi gerekir. FPSHQ verilerine göre (5 oyunda 898 satır inceleme ve ölçüm verisi + birleşik model) 1080p Düşük’te ortalama 240 FPS’i verenler: Counter-Strike 2 — GTX 1060 6GB, Fortnite — RTX 3060, Dota 2 — RX 580, Overwatch 2 — GTX 1660 Super, Valorant — GTX 1650. İşlemci ekran kartından daha önemli: GeForce RTX 5090 ile 240 FPS için gerekenler: Counter-Strike 2 — Ryzen 5 2600, Fortnite — Ryzen 5 2600, Dota 2 — Ryzen 5 2600, Overwatch 2 — Ryzen 5 2600, Valorant — Ryzen 5 2600.

898 satır inceleme ve ölçüm verisi · 37 ekran kartı · 29 işlemcigüncellendi

Temel rakamlar

1080p Düşük · güncellendi 12.10.2026

5
İnceleme ve ölçüm verili oyunlar
Counter-Strike 2, Fortnite, Dota 2, Overwatch 2, Valorant
898
İnceleme ve ölçüm veri satırı toplu veri
benchmark, YouTube ve crowd
GTX 1060 6GB
Counter-Strike 2: 240 Hz için ekran kartı model tahmini
220–350 FPS · %1 low 190
Ryzen 5 2600
Counter-Strike 2: 240 Hz için işlemci model tahmini
GeForce RTX 5090 ile: 254 FPS
89%
Core i5-12400F darboğazındaki ekran kartları (oyunlara göre medyan) hesap
5 / 5
RTX 4060 + Core i5-12400F ile 240 FPS veren oyunlar
1080p Düşük, ortalama FPS

RTX 4060 + Core i5-12400F: hangi oyunlarda 144–500 Hz’e yeter

Yaygın bir ikilinin oyunlara göre 1080p Düşük’teki ortalama FPS’i ve %1 low’u; kesikli çizgi: monitör yenileme hızı.

Counter-Strike 2Counter-Strike 2379 · 1% 296FortniteFortnite242 · 1% 189Dota 2Dota 2393 · 1% 307Overwatch 2Overwatch 2351 · 1% 274ValorantValorant402 · 1% 314240 HzCounter-Strike 2Counter-Strike 2379 · 1% 296FortniteFortnite242 · 1% 189Dota 2Dota 2393 · 1% 307Overwatch 2Overwatch 2351 · 1% 274ValorantValorant402 · 1% 314

Yeşil: %1 low monitör yenileme hızının altına düşmüyor (akıcı); sarı: hızı yalnızca ortalama FPS karşılıyor; kırmızı: yetmiyor.

Oyunlara göre 144, 240, 360 ve 500 Hz için asgari ekran kartı

Örneklemdeki (37 model) hızlı işlemciyle 1080p Düşük’te gereken ortalama FPS’i veren en zayıf ekran kartı (rakam: FPS) ve GeForce RTX 5090 ile 240 Hz için asgari işlemci.

OyunÖlçüm 144 Hz240 Hz360 Hz500 Hz240 Hz için işlemci
Counter-Strike 2185 GTX 1650 155–245 GTX 1060 6GB 220–350 RX 6600 382 Arc B580 543 Ryzen 5 2600
Fortnite180 GTX 1660 Super 155–245 RTX 3060 253 RX 7700 XT 365 RTX 4080 Super 514 Ryzen 5 2600
Dota 2178 GTX 1650 190–300 RX 580 235–375 GTX 1660 Super 335–530 RTX 3060 523 Ryzen 5 2600
Overwatch 2178 RX 580 155–250 GTX 1660 Super 225–355 RTX 3060 369 RX 9060 XT 425–635 Ryzen 5 2600
Valorant177 GTX 1650 240–385 GTX 1650 240–385 GTX 1060 6GB 340–535 RTX 3050 475–700 Ryzen 5 2600

«Örneklemde yok»: örneklemdeki hiçbir ekran kartı veya işlemci bu FPS’i vermiyor (örneğin oyunun kare sınırı nedeniyle). Ayrıntılar, %1 low ve «Benim PC’m» her oyunun sayfasında.

Monitör yenileme hızı ve kare süresi

Kare süresi = 1000 / FPS. Bu, giriş gecikmesindeki görüntü oluşturma payıdır; toplam «tık → ekran» gecikmesi daha yüksektir (fare, oyun, sürücü, monitör). Monitörün kareleri tekrarlamaması için FPS yenileme hızında veya üstünde olmalı, akıcılık için %1 low da.

MonitörYenileme aralığı%1 low ≥ yenileme hızı için ekran kartı (oyunlara göre)
60 Hz16,67 ms Counter-Strike 2: GTX 1650 · Fortnite: GTX 1650 · Dota 2: GTX 1650 · Overwatch 2: GTX 1650 · Valorant: GTX 1650
144 Hz6,94 ms Counter-Strike 2: RX 580 · Fortnite: RTX 3050 · Dota 2: GTX 1650 · Overwatch 2: GTX 1060 6GB · Valorant: GTX 1650
165 Hz6,06 ms Counter-Strike 2: RX 580 · Fortnite: RX 6600 · Dota 2: RX 580 · Overwatch 2: GTX 1660 Super · Valorant: GTX 1650
240 Hz4,17 ms Counter-Strike 2: RTX 3050 · Fortnite: Arc B580 · Dota 2: GTX 1660 Super · Overwatch 2: RX 6600 · Valorant: RX 580
360 Hz2,78 ms Counter-Strike 2: RTX 5050 · Fortnite: RTX 4070 Ti Super · Dota 2: RTX 3060 · Overwatch 2: Arc B580 · Valorant: RTX 3050
500 Hz2,00 ms Counter-Strike 2: RTX 3080 · Fortnite: RTX 5090 · Dota 2: RX 9060 XT · Overwatch 2: RTX 4070 Super · Valorant: Arc B580

Veri bekleyenler

Bu oyunlar katalogda var, ancak inceleme ve ölçüm verisi henüz az ya da veriler inceleniyor; en az 30 ölçüm olduğunda sayfaları otomatik olarak aramaya açılır. Rakam: şu anki veri satırları.

League of Legends 0Apex Legends 0PUBG 1Rainbow Six Siege 0Deadlock 1Marvel Rivals 0The Finals 0
Kısaca

E-spor oyunlarında 240 Hz monitör için kaç FPS gerekir?

240 Hz bir monitör için ortalama en az 240 FPS ve 240’a olabildiğince yakın bir %1 low gerekir; yenileme aralığı 4,17 ms’dir. FPSHQ verilerine göre (5 oyunda toplu inceleme tabloları dahil 898 benchmark, YouTube ve crowd veri satırı, güncelleme 12.10.2026) rekabetçi 1080p Düşük ayarlarda ve hızlı işlemciyle 240 FPS için asgari ekran kartları şunlar: Counter-Strike 2 — GTX 1060 6GB, Fortnite — RTX 3060, Dota 2 — RX 580, Overwatch 2 — GTX 1660 Super, Valorant — GTX 1650. 144 Hz için daha da basit modeller yeterli; 360 ve 500 Hz ise hem ekran kartında hem işlemcide pay ister. Asıl sınır işlemcidir: Counter-Strike 2 oyununda GeForce RTX 5090 ile bile 240 FPS için Ryzen 5 2600 veya daha hızlısı gerekir. Yaygın RTX 4060 + Core i5-12400F ikilisi 5 oyunun 5 tanesinde 240+ FPS veriyor. Oyun sayfalarındaki her rakam «ölçüm», «ölçümlerden ölçeklendi» veya «model tahmini» olarak işaretlenir. Rakamların kaynağı: FPSHQ'nin 9 bağımsız ölçümüne göre (inceleme testleri, doğrulanmış oyuncu ölçümleri); diğer değerler FPSHQ model tahminidir (ölçüm değil). (model doğruluğu)

İnceleme ve ölçüm verili oyunlar
5
İnceleme ve ölçüm veri satırı
898 ölçüm
Counter-Strike 2: 240 Hz için ekran kartı
GTX 1060 6GB model tahmini
güncellendi · kaynak: FPSHQ metodolojisi, FPSHQ model tahmini
Kısaca

E-spor oyunlarında FPS neden işlemciye takılır?

model tahmini E-spor oyunları yaygın donanım için tasarlanır: grafikleri hafiftir ve düşük ayarlarda ekran kartı bir kareyi, işlemcinin oyun mantığını ve çizim komutlarını hazırlamasından daha hızlı çizer. İşlemci sınırlı FPSHQ birleşik modeline göre, oyunlara göre medyanda örneklemdeki ekran kartlarının %89’i yaygın Core i5-12400F ile eşleştiğinde 1080p Düşük’te en hızlı işlemciye göre %10’dan fazla FPS kaybeder. Bu yüzden 240–360 Hz için önce büyük L3 önbellekli ve yüksek frekanslı bir işlemci seçilir, ekran kartı ise çözünürlüğe göre belirlenir. Grafik ayarlarını düşürünce FPS artmıyorsa bu işlemci darboğazıdır. Örneğin Counter-Strike 2 oyununda GeForce RTX 5090 ile bile 240 FPS için en az Ryzen 5 2600 gerekir; daha zayıf bir işlemciyle ekran kartını değiştirmek FPS’i neredeyse artırmaz. Belirli bir ikiliyi her oyun sayfasındaki «Benim PC’m» bölümünde ya da aynı hesabı 1080p, 1440p ve 4K için gösteren «Ekran kartı + işlemci ikililerinde FPS» bölümünde kontrol edebilirsin. Rakamların kaynağı: FPSHQ model hesabı: işlemci sınırı (Gaming Score) ile ekran kartı sınırı (Bench Score) karşılaştırması; FPSHQ model tahmini (ölçüm değil). (model doğruluğu)

Core i5-12400F darboğazındaki ekran kartları (oyunlara göre medyan)
89% hesap
Counter-Strike 2: 240 Hz için işlemci
Ryzen 5 2600 model tahmini
güncellendi · kaynak: İşlemci darboğazı, FPSHQ model tahmini

Sık sorulan sorular

144, 240 ve 360 Hz için kaç FPS gerekir?
En az monitörün yenileme hızı kadar: sırasıyla 144, 240 ve 360 FPS (yenileme aralıkları 6,94, 4,17 ve 2,78 ms). Takılmaları önlemek için %1 low da yenileme hızının altına düşmemeli. Her oyun için asgari ekran kartları ve işlemciler yukarıdaki tabloda.
E-sporda 240 FPS için hangi ekran kartı gerekir?
Oyuna bağlı. FPSHQ’ya göre hızlı işlemciyle 1080p Düşük’te: Counter-Strike 2 — GTX 1060 6GB, Fortnite — RTX 3060, Dota 2 — RX 580, Overwatch 2 — GTX 1660 Super, Valorant — GTX 1650. Yaygın bir işlemciyle FPS daha düşük olur; oyun sayfalarına bak.
240 Hz için hangi işlemci gerekir?
En hızlı ekran kartıyla (GeForce RTX 5090) 1080p Düşük’te 240 FPS verenler: Counter-Strike 2 — Ryzen 5 2600, Fortnite — Ryzen 5 2600, Dota 2 — Ryzen 5 2600, Overwatch 2 — Ryzen 5 2600, Valorant — Ryzen 5 2600. 360 Hz için belirgin şekilde daha hızlı bir işlemci gerekir; asgari modeller oyun sayfalarında.
Aynı ekran kartında oyunların FPS’i neden bu kadar farklı?
Oyunların ekran kartından ve işlemciden beklentileri ve kare sınırları farklıdır. Örneğin yaygın RTX 4060 + Core i5-12400F ikilisi 1080p Düşük’te 5 oyunun 5 tanesinde 240 FPS’e ulaşıyor. Bu yüzden «240 Hz donanımı» belirli bir oyuna göre seçilir.
Veriler nereden geliyor ve güvenilir mi?
FPSHQ veritabanından: 898 satır inceleme ve ölçüm verisi (benchmark’lar, YouTube testleri ve uygulama kullanıcılarının ölçümleri) ve ölçüm olmayan modları dolduran, işlemciyi hesaba katan FPSHQ birleşik modeli. Her rakamın kaynağı belirtilir; az ölçümlü ya da verisi incelenen oyunlar dışarıda bırakılır.

Yöntem ve kaynaklar

İnceleme ve ölçüm verisi olan her oyun için (en az 30 satır ve 8 ekran kartı) FPSHQ birleşik modeli bir FPS matrisi hesaplar: çiftin ölçümü veya toplu verisi (benchmark > YouTube > crowd), yoksa çiftin ölçümlerinden ölçekleme, o da yoksa kalibre edilmiş model; ardından CPU oyun puanına göre işlemci sınırı. «Asgari ekran kartı», en hızlı işlemciyle 1080p Düşük’te FPS’i yenileme hızına ulaşan 37 referans modelin en zayıfıdır; «240 Hz için işlemci», GeForce RTX 5090 ile 29 işlemcinin en zayıfıdır. Fiyatlar kullanılmaz. Profesyonel oyuncu ayarları yayımlanmaz: doğrulanabilir lisanslı kaynak yok. Yöntem hakkında daha fazla →

FPSHQ Ekibi · Veriler güncellendi
FPS’ini 30 saniyede öğrenFPSHQ uygulaması ekran kartını ve işlemciyi algılar, oyunlarındaki FPS’i gösterir