GeForce RTX 5060 için hangi işlemci gerekir
FPSHQ birleşik FPS modeline göre GeForce RTX 5060 için işlemciler: CPU zorlu oyunlarda kaç kare alıyor, nereden itibaren gereğinden fazla oluyor ve popüler oyunlarda hangi FPS beklenir.
Kısa cevap
GeForce RTX 5060 için Ryzen 5 3600 yeterli: işlemci zorlu oyunlarda karelerin yaklaşık 3% kadarını alıyor (1440p). Dengeli seçim Ryzen 5 5500X3D (kayıp 1%). Ryzen 5 7500F ve üstü gereğinden fazla — GeForce RTX 5060 daha fazla FPS vermez.
| CPU sınırı olmadan GeForce RTX 5060 FPS'si (1440p, zorlu oyunlar) | 68 FPS |
|---|---|
| «Açığa çıkarır» eşiği — CPU oyun puanı | 4.200 / 10 000 |
| «Gereğinden fazla» eşiği — CPU oyun puanı | 6.400 / 10 000 |
| TDP GeForce RTX 5060 | 145 W |
| GeForce RTX 5060 + Ryzen 5 5500X3D için güç kaynağı | 450 W ve üzeri |
Üç seçenek: minimum, dengeli, paylı
GeForce RTX 5060 için işlemci ölçeği
Eksen — FPSHQ CPU oyun puanı (0–10.000). Kırmızı — işlemci karelerin %10'unu veya daha fazlasını alıyor, yeşil — ideal, sarı — GeForce RTX 5060 kartının artık kullanamadığı CPU payı (1440p).
GeForce RTX 5060 için işlemci sıralaması
«Neredeyse açığa çıkarır»dan «gereğinden fazla»ya: zorlu oyunlarda ortalama FPS (1440p, yüksek) ve CPU yüzünden kaybedilen kare payı.
| İşlemci | Yıl | Soket | FPS | FPS kaybı | Sonuç | Fiyat |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Core i7-4770K | 2013 | LGA1150 | 61 | 10% |
Darboğaz | — |
| Xeon E5-2690 v3 | 2014 | LGA2011-3 | 61 | 10% |
Darboğaz | — |
| Xeon E5-2690 v4 | 2016 | LGA2011-3 | 61 | 10% |
Darboğaz | — |
| Ryzen 5 1600 | 2017 | AM4 | 61 | 10% |
Darboğaz | — |
| Ryzen 5 3400G | 2019 | AM4 | 61 | 10% |
Darboğaz | — |
| Core i3-8100 | 2017 | LGA1151 | 61 | 10% |
İdeal | — |
| Core i7-6850K | 2016 | LGA2011-3 | 62 | 10% |
İdeal | — |
| Xeon E5-2698 v3 | 2014 | LGA2011-3 | 62 | 9% |
İdeal | — |
| Core i3-9100F | 2019 | LGA1151 | 62 | 8% |
İdeal | — |
| Core i3-8350K | 2017 | LGA1151 | 63 | 8% |
İdeal | — |
| Core i7-7700 | 2017 | LGA1151 | 64 | 6% |
İdeal | — |
| Ryzen 7 2700X | 2018 | AM4 | 64 | 6% |
İdeal | — |
| Core i3-10100F | 2020 | LGA1200 | 65 | 5% |
İdeal | — |
| Core i3-10105F | 2021 | LGA1200 | 65 | 4% |
İdeal | — |
| Ryzen 3 3300X | 2019 | AM4 | 65 | 4% |
İdeal | — |
| Core i7-8700K | 2017 | LGA1151 | 66 | 3% |
İdeal | — |
| Ryzen 9 3900 | 2019 | AM4 | 66 | 3% |
İdeal | — |
| Ryzen 7 3800X | 2019 | AM4 | 66 | 3% |
İdeal | — |
| Ryzen 9 3950X | 2019 | AM4 | 66 | 3% |
İdeal | — |
| Core i7-9700K | 2018 | LGA1151 | 66 | 3% |
Gereğinden fazla | — |
| Core i7-9700KF | 2018 | LGA1151 | 66 | 3% |
Gereğinden fazla | — |
| Core i5-10500 | 2020 | LGA1200 | 66 | 3% |
Gereğinden fazla | — |
| Core i9-9900K | 2018 | LGA1151 | 66 | 3% |
Gereğinden fazla | — |
| Core i9-9900KF | 2018 | LGA1151 | 66 | 3% |
Gereğinden fazla | — |
FPS — zorlu oyunlarda ortalama, yüksek ayarlar, 1440p; kayıp — işlemcinin GPU karelerinden aldığı pay (144 FPS'ye kadar). Veritabanımızda henüz güncel mağaza fiyatı (son 30 gün) yok — fiyatlar gösterilmiyor.
Popüler bir işlemci GeForce RTX 5060 kartını açığa çıkarır mı?
Ekran kartlarıyla birlikte en çok aranan işlemciler (Yandex sorguları) — GeForce RTX 5060 ile zorlu oyunlarda ortalama FPS.
Popüler oyunlarda farklı işlemcilerle GeForce RTX 5060 FPS'si
FPSHQ birleşik model tahmini, yüksek ayarlar; ● — gerçek ölçüm, «CPU» — işlemci sınırlı.
| Oyun | Ryzen 5 3600 · minimum 1440p | Ryzen 5 5500X3D · dengeli 1440p | Ryzen 5 7500F · paylı 1440p |
|---|---|---|---|
| Cyberpunk 2077 | 49 | 49 | 49 |
| Counter-Strike 2 | 248 CPU | 269 | 272 |
| Dota 2 | 276 CPU | 318 CPU | 323 |
| Minecraft | 188 CPU | 196 | 197 |
| Grand Theft Auto V | 112 CPU | 117 | 117 |
| League of Legends | 116 CPU | 125 | 126 |
| Elden Ring | 57 | 58 | 58 |
| Grand Theft Auto IV | 57 | 57 | 58 |
Ortalama FPS, High ön ayarı. ● — gerçek ölçüm (24 hücreden 0), geri kalanı birleşik FPSHQ modeli; "CPU" — işlemci sınırlı. FPS nasıl hesaplanır
Çözünürlük yükü nasıl değiştirir: GeForce RTX 5060 + Ryzen 5 5500X3D
Çözünürlük arttıkça GPU'ya daha fazla iş düşer ve işlemcinin etkisi azalır (zorlu oyunlarda ortalama FPS).
Önemli rakamlar
Bu sayfanın verilerine dayanan özgün FPSHQ metrikleri
GeForce RTX 5060 için hangi işlemci gerekir
Yeterli minimum Ryzen 5 3600 (yaklaşık 3% kayıp), dengeli seçim Ryzen 5 5500X3D (kayıp 1%). Ryzen 5 7500F ve daha hızlısı gereğinden fazla: %3'ten az ek FPS.
- CPU sınırı olmadan GeForce RTX 5060 FPS'si (1440p, zorlu oyunlar)
- 68 FPS
- «Açığa çıkarır» eşiği — CPU oyun puanı
- 4.200 / 10 000
- «Gereğinden fazla» eşiği — CPU oyun puanı
- 6.400 / 10 000
- TDP GeForce RTX 5060
- 145 W
Sıkça sorulan sorular
GeForce RTX 5060 için hangi işlemci gerekir?
Ryzen 7 5700X, GeForce RTX 5060 kartında darboğaz yapar mı?
GeForce RTX 5060 ve Ryzen 5 5500X3D için hangi güç kaynağı gerekir?
Darboğaz neden zorlu oyunlarda değerlendiriliyor?
İlgili hesaplamalar
- GeForce RTX 5060 özellikleri →
- GeForce RTX 5060 için güç kaynağı →
- Elektrik maliyeti: GeForce RTX 5060 →
- Darboğaz: GeForce RTX 5060 + Ryzen 5 5500X3D →
- Ryzen 5 5500X3D için ekran kartı →
- Darboğaz: GeForce RTX 5060 + Ryzen 5 3600 →
- Ryzen 5 3600 için ekran kartı →
- GeForce RTX 3070 için işlemci →
- Radeon RX 9060 XT için işlemci →
- GeForce RTX 4060 Ti için işlemci →
- GeForce RTX 4060 Ti 16GB için işlemci →
- Ekran kartınız için hangi işlemci gerekir →
- Bütçeye göre oyun bilgisayarı toplama →
Yöntem: FPS — FPSHQ birleşik modeli (gerçek ölçümler + regresyon), CPU sınırı — işlemci oyun puanına göre, çözünürlük — GPU sınıfına göre. hesaplama yöntemi