Radeon RX 7700 için hangi işlemci gerekir
FPSHQ birleşik FPS modeline göre Radeon RX 7700 için işlemciler: CPU zorlu oyunlarda kaç kare alıyor, nereden itibaren gereğinden fazla oluyor ve popüler oyunlarda hangi FPS beklenir.
Kısa cevap
Radeon RX 7700 için Ryzen 5 3600 yeterli: işlemci zorlu oyunlarda karelerin yaklaşık 6% kadarını alıyor (1440p). Dengeli seçim Ryzen 5 5500X3D (kayıp 1%). Ryzen 5 7500F ve üstü gereğinden fazla — Radeon RX 7700 daha fazla FPS vermez.
| CPU sınırı olmadan Radeon RX 7700 FPS'si (1440p, zorlu oyunlar) | 82 FPS |
|---|---|
| «Açığa çıkarır» eşiği — CPU oyun puanı | 4.200 / 10 000 |
| «Gereğinden fazla» eşiği — CPU oyun puanı | 6.400 / 10 000 |
| TDP Radeon RX 7700 | 225 W |
| Radeon RX 7700 + Ryzen 5 5500X3D için güç kaynağı | 550 W ve üzeri |
Üç seçenek: minimum, dengeli, paylı
Radeon RX 7700 için işlemci ölçeği
Eksen — FPSHQ CPU oyun puanı (0–10.000). Kırmızı — işlemci karelerin %10'unu veya daha fazlasını alıyor, yeşil — ideal, sarı — Radeon RX 7700 kartının artık kullanamadığı CPU payı (1440p).
Radeon RX 7700 için işlemci sıralaması
«Neredeyse açığa çıkarır»dan «gereğinden fazla»ya: zorlu oyunlarda ortalama FPS (1440p, yüksek) ve CPU yüzünden kaybedilen kare payı.
| İşlemci | Yıl | Soket | FPS | FPS kaybı | Sonuç | Fiyat |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ryzen 5 2600 | 2018 | AM4 | 72 | 12% |
Darboğaz | — |
| Ryzen 7 2700 | 2018 | AM4 | 73 | 12% |
Darboğaz | — |
| Ryzen 5 2600X | 2018 | AM4 | 73 | 11% |
Darboğaz | — |
| Ryzen 3 3100 | 2019 | AM4 | 74 | 10% |
Darboğaz | — |
| Ryzen 7 2700X | 2018 | AM4 | 74 | 10% |
Darboğaz | — |
| Core i7-7700K | 2017 | LGA1151 | 74 | 10% |
İdeal | — |
| Core i5-9400 | 2019 | LGA1151 | 75 | 9% |
İdeal | — |
| Core i5-8600 | 2018 | LGA1151 | 75 | 8% |
İdeal | — |
| Core i5-9600KF | 2018 | LGA1151 | 77 | 7% |
İdeal | — |
| Core i9-9900 | 2019 | LGA1151 | 78 | 6% |
İdeal | — |
| Ryzen 7 3800X | 2019 | AM4 | 78 | 5% |
İdeal | — |
| Core i7-9700K | 2018 | LGA1151 | 78 | 5% |
İdeal | — |
| Core i5-10400F | 2020 | LGA1200 | 78 | 5% |
İdeal | — |
| Core i5-10600KF | 2020 | LGA1200 | 79 | 4% |
İdeal | — |
| Core i3-13100F | 2022 | LGA1700 | 79 | 4% |
İdeal | — |
| Core i5-11400 | 2021 | LGA1200 | 79 | 4% |
İdeal | — |
| Core i5-11600K | 2021 | LGA1200 | 80 | 3% |
İdeal | — |
| Ryzen 5 8500G | 2024 | AM5 | 80 | 3% |
İdeal | — |
| Ryzen 5 8400F | 2024 | AM5 | 80 | 2% |
İdeal | — |
| Core i5-12400 | 2021 | LGA1700 | 80 | 2% |
Gereğinden fazla | — |
| Core i5-12400F | 2021 | LGA1700 | 80 | 2% |
Gereğinden fazla | — |
| Ryzen 5 5600X | 2020 | AM4 | 80 | 2% |
Gereğinden fazla | — |
| Ryzen 5 5600XT | 2020 | AM4 | 80 | 2% |
Gereğinden fazla | — |
| Ryzen 7 5700X | 2022 | AM4 | 80 | 2% |
Gereğinden fazla | — |
FPS — zorlu oyunlarda ortalama, yüksek ayarlar, 1440p; kayıp — işlemcinin GPU karelerinden aldığı pay (144 FPS'ye kadar). Veritabanımızda henüz güncel mağaza fiyatı (son 30 gün) yok — fiyatlar gösterilmiyor.
Popüler bir işlemci Radeon RX 7700 kartını açığa çıkarır mı?
Ekran kartlarıyla birlikte en çok aranan işlemciler (Yandex sorguları) — Radeon RX 7700 ile zorlu oyunlarda ortalama FPS.
Popüler oyunlarda farklı işlemcilerle Radeon RX 7700 FPS'si
FPSHQ birleşik model tahmini, yüksek ayarlar; ● — gerçek ölçüm, «CPU» — işlemci sınırlı.
| Oyun | Ryzen 5 3600 · minimum 1440p | Ryzen 5 5500X3D · dengeli 1440p | Ryzen 5 7500F · paylı 1440p |
|---|---|---|---|
| Cyberpunk 2077 | 59 | 60 | 60 |
| Counter-Strike 2 | 277 CPU | 319 CPU | 325 |
| Dota 2 | 296 CPU | 365 CPU | 377 CPU |
| Minecraft | 218 CPU | 236 | 239 |
| Grand Theft Auto V | 130 CPU | 141 | 142 |
| League of Legends | 128 CPU | 144 | 147 |
| Elden Ring | 59 | 60 | 60 |
| Grand Theft Auto IV | 68 | 70 | 70 |
Ortalama FPS, High ön ayarı. ● — gerçek ölçüm (24 hücreden 0), geri kalanı birleşik FPSHQ modeli; "CPU" — işlemci sınırlı. FPS nasıl hesaplanır
Çözünürlük yükü nasıl değiştirir: Radeon RX 7700 + Ryzen 5 5500X3D
Çözünürlük arttıkça GPU'ya daha fazla iş düşer ve işlemcinin etkisi azalır (zorlu oyunlarda ortalama FPS).
Önemli rakamlar
Bu sayfanın verilerine dayanan özgün FPSHQ metrikleri
Radeon RX 7700 için hangi işlemci gerekir
Yeterli minimum Ryzen 5 3600 (yaklaşık 6% kayıp), dengeli seçim Ryzen 5 5500X3D (kayıp 1%). Ryzen 5 7500F ve daha hızlısı gereğinden fazla: %3'ten az ek FPS.
- CPU sınırı olmadan Radeon RX 7700 FPS'si (1440p, zorlu oyunlar)
- 82 FPS
- «Açığa çıkarır» eşiği — CPU oyun puanı
- 4.200 / 10 000
- «Gereğinden fazla» eşiği — CPU oyun puanı
- 6.400 / 10 000
- TDP Radeon RX 7700
- 225 W
Sıkça sorulan sorular
Radeon RX 7700 için hangi işlemci gerekir?
Ryzen 7 5700X, Radeon RX 7700 kartında darboğaz yapar mı?
Radeon RX 7700 ve Ryzen 5 5500X3D için hangi güç kaynağı gerekir?
Darboğaz neden zorlu oyunlarda değerlendiriliyor?
İlgili hesaplamalar
- Radeon RX 7700 özellikleri →
- Radeon RX 7700 için güç kaynağı →
- Elektrik maliyeti: Radeon RX 7700 →
- Ryzen 5 5500X3D için ekran kartı →
- Ryzen 5 3600 için ekran kartı →
- Radeon RX 6800 için işlemci →
- GeForce RTX 3070 Ti için işlemci →
- Radeon RX 7700 XT için işlemci →
- GeForce RTX 4060 Ti için işlemci →
- Ekran kartınız için hangi işlemci gerekir →
- Bütçeye göre oyun bilgisayarı toplama →
Yöntem: FPS — FPSHQ birleşik modeli (gerçek ölçümler + regresyon), CPU sınırı — işlemci oyun puanına göre, çözünürlük — GPU sınıfına göre. hesaplama yöntemi