RoadCraft grafik ayarları

FPSHQ modeline göre RoadCraft için en uygun grafik ayarları: NVIDIA GeForce RTX 3060, 1080p çözünürlükte Yüksek ön ayarında 60 FPS tutar (61–94 FPS); NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB gibi giriş seviyesi kartlar için 720p çözünürlükte Orta uygundur (56–90 FPS). 1080p'de 144 FPS için Düşük ön ayarında NVIDIA GeForce RTX 3080 seviyesi gerekir (140–215 FPS). Rakamların kaynağı: FPSHQ model tahmini (ölçüm değil); 14.10.2026 itibarıyla veriler. (model doğruluğu)

68/100oyunun donanım talebi
Yüksek60 FPS için ön ayar · GeForce RTX 3060
FSR · XeSSoyundaki ölçekleyiciler
+41%FPS kazancı: Ultra → Orta · GeForce RTX 3060
0veritabanındaki bağımsız ölçüm
FPSHQ birleşik model tahmini · veriler güncellendi · hesaplama yöntemi

RoadCraft için hangi ön ayar: 60, 120 ve 144 FPS

Her ekran kartı sınıfı için ortalama FPS'in hedefin altına düşmediği en iyi çözünürlük ve ön ayar birleşimi. Giriş ve orta sınıf 1080p'den, üst sınıf 1440p'den, tutkun sınıfı 4K'dan başlar.

Ekran kartı sınıfı60 FPS120 FPS144 FPS
Giriş seviyesi
GeForce GTX 1060 6GB
720p · Orta
56–90
——
Orta seviye
GeForce RTX 3060
1080p · Yüksek
61–94
720p · Orta
105–165
720p · Düşük
130–205
Üst seviye
GeForce RTX 3080
1440p · Ultra
56–85
1440p · Düşük
97–150
1080p · Düşük
140–215
Tutkun (enthusiast)
GeForce RTX 5080
4K · Ultra
59–88
4K · Düşük
100–155
1440p · Yüksek
125–195

İşlemci darboğazı olmadan hesaplanmıştır (test düzeneklerindeki gibi). ● — gerçek ölçüm değeri. "—" — hedef, sınıf için düşükte bile ulaşılamaz.

Ön ayarlara göre RoadCraft FPS (1080p)

Ön ayarlara göre RoadCraft FPS (1080p)Her sınıfın temsilci kartı için grafik ön ayarına göre ortalama FPS; kesikli çizgiler 60 ve 144 FPS hedefleridir.075150225300Giriş seviyesi — GeForce GTX 1060 6GB · Düşük: 54 FPS54Orta seviye — GeForce RTX 3060 · Düşük: 103 FPS103Üst seviye — GeForce RTX 3080 · Düşük: 171 FPS171Tutkun (enthusiast) — GeForce RTX 5080 · Düşük: 247 FPS247DüşükGiriş seviyesi — GeForce GTX 1060 6GB · Orta: 44 FPS44Orta seviye — GeForce RTX 3060 · Orta: 83 FPS83Üst seviye — GeForce RTX 3080 · Orta: 141 FPS141Tutkun (enthusiast) — GeForce RTX 5080 · Orta: 231 FPS231OrtaGiriş seviyesi — GeForce GTX 1060 6GB · Yüksek: 36 FPS36Orta seviye — GeForce RTX 3060 · Yüksek: 69 FPS69Üst seviye — GeForce RTX 3080 · Yüksek: 118 FPS118Tutkun (enthusiast) — GeForce RTX 5080 · Yüksek: 210 FPS210YüksekGiriş seviyesi — GeForce GTX 1060 6GB · Ultra: 31 FPS31Orta seviye — GeForce RTX 3060 · Ultra: 59 FPS59Üst seviye — GeForce RTX 3080 · Ultra: 102 FPS102Tutkun (enthusiast) — GeForce RTX 5080 · Ultra: 189 FPS189Ultra60 FPS144 FPS
Giriş seviyesi — GeForce GTX 1060 6GBOrta seviye — GeForce RTX 3060Üst seviye — GeForce RTX 3080Tutkun (enthusiast) — GeForce RTX 5080
Ekran kartı · 1080pDüşükOrtaYüksekUltra
GeForce GTX 1060 6GB48–7739–6332–5227–44
GeForce RTX 306091–14573–11561–9452–81
GeForce RTX 3080140–215115–18096–15083–130
GeForce RTX 5080200–310190–290170–265155–240

RoadCraft içinde DLSS, FSR ve XeSS: FSR, XeSS

Oyun şunları destekler: FSR, XeSS. Hesapta FPSHQ modelinin genel ölçekleme katsayıları kullanılır (Quality ×1,35, Balanced ×1,55, Performance ×1,85) — bu oyunda yapılmış bir ölçüm değildir. Çözünürlük 1440p, Yüksek ön ayar. Çarpanlar ekran kartı sınırına uygulanır: nihai FPS'i işlemci (test düzeneğinin referans CPU'su) ve oyunun kare sınırı keser.

Ekran kartıÖlçeklemesizQualityBalancedPerformanceKartta mevcut
GeForce GTX 1060 6GB15–2421–3224–3628–43FSR, XeSS
GeForce RTX 306038–5752–7760–8971–105FSR, XeSS
GeForce RTX 308066–9989–135100–155115–180FSR, XeSS
GeForce RTX 5080125–195155–240170–260185–280FSR, XeSS

DLSS yalnızca NVIDIA RTX kartlarda çalışır; FSR ve XeSS her üreticinin kartında çalışır. Kare oluşturma hesaba dahil değildir.

Kısaca

RoadCraft oyununda FPS nasıl artırılır?

model tahmini FPSHQ modeline göre GeForce RTX 3060, 1080p'de RoadCraft oyununda Ultra'da 52–81, Yüksek'te 61–94, Orta'da 73–115 ve Düşük'te 91–145 FPS verir: Ultra'dan Orta'ya geçmek +%41, Düşük'e geçmek +%75 kare kazandırır. FPS'i artırmanın en hızlı yolu aşağıdaki listedeki en ağır 3–4 ayarı düşürmek, ardından ölçeklendirmeyi açmak ve ancak sonra işleme çözünürlüğünü azaltmaktır. Rakamların kaynağı: FPSHQ model tahmini (ölçüm değil). (model doğruluğu)

GeForce RTX 3060 · 1080p Ultra
59 FPS
GeForce RTX 3060 · 1080p Medium
83 FPS
FPS kazancı: Ultra → Orta · GeForce RTX 3060
+41%

RoadCraft, talepkar bir Simulation oyunudur (68/100).

RoadCraft (Simulation): Yüksek ayardan başlayıp en ağır seçenekleri düşürün.

RoadCraft geliştiricileri 8 GB VRAM, AMD Radeon RX 6600 XT / Nvidia GeForce RTX 3060 / Intel ARC B580 seviyesinde GPU önerir.

FSR, RoadCraft oyununda ne kadar FPS kazandırır?

FPSHQ modeline göre GeForce RTX 3060, 1440p Yüksek'te RoadCraft oyununda ölçeklendirme olmadan 38–57 FPS, FSR Quality modunda 52–77 FPS (+%35) ve Performance modunda 71–105 FPS (+%84) verir. Ölçeklendirme katsayıları modelin genel katsayılarıdır, bu oyunda ölçüm değildir; kare üretimi hesaba katılmaz. Oyunun desteği: FSR, XeSS.

Üreticiler tarafından resmi olarak onaylı: FSR Upscaling (FSR 4), AMD FSR 3, XeSS. RoadCraft için DLSS, FSR ve XeSS — ayrıntılar

Oyun dışında yapılacaklar

  1. GPU sürücülerini güncelleyin.
  2. Arka plan uygulamalarını kapatın.
  3. Windows Oyun Modu'nu ve «Yüksek performans» güç planını açın; dizüstünü prize takılı kullanın — pilde ekran kartı düşürülmüş güç sınırıyla çalışır.
  4. FPS dalgalanıyorsa monitör yenileme hızının biraz altına sınırlayın (oyunda veya sürücü panelinde) — kareler daha düzenli gelir ve ekran kartı sınırda çalışmayı bırakır.
  5. Hiçbir şey yardımcı olmazsa çözünürlüğü düşürün.

Adımlar genel uygulamalardır; yukarıdaki sayılar FPSHQ modelinden (GeForce RTX 3060) gelir, sizin bilgisayarınızda ölçüm değildir.

RoadCraft içinde önce ne düşürülmeli

FPS hedefin altındaysa listeyi yukarıdan aşağı izleyin: önce çoğu oyunda GPU'yu en çok yoran ayarlar gelir.

  1. Hacimsel efektler (sis, bulutlar, ışık) FPS'e büyük etki
    Hacimsel sis ve bulutlar her karede hesaplanır; maksimumdan ortaya düşürmek genelde az görsel farkla belirgin kazanç sağlar.
  2. Gölge kalitesi ve mesafesi FPS'e büyük etki
    Gölge haritası çözünürlüğü ve çizim mesafesi, özellikle açık dünyalarda en pahalı rasterleştirme ayarlarındandır. Orta makul bir dengedir.
  3. Yansımalar (SSR) belirgin etki
    Yüksek kalitede ekran alanı yansımaları GPU'yu belirgin yorar; ortada fark çoğunlukla su ve parlak yüzeylerde görünür.
  4. Ortam perdeleme (Ambient Occlusion) belirgin etki
    Sahneye derinlik katar. Ağır varyantlar (HBAO+, RTAO) daha basit SSAO ile değiştirilebilir.
  5. Görüş mesafesi ve detay seviyesi belirgin etki
    Hem GPU'yu hem CPU'yu etkiler (karede daha çok nesne). İşlemci darboğazı varsa buradan ve kalabalık/bitki yoğunluğundan başlayın.
  6. Kenar yumuşatma belirgin etki
    MSAA ve süper örnekleme çok ağırdır; TAA veya ölçekleyicinin kenar yumuşatması (DLAA/FSR Native AA) benzer görüntüyü daha ucuza verir.
  7. Doku kalitesi VRAM'e bağlı
    VRAM yettiği sürece FPS'i neredeyse etkilemez; VRAM bitince takılmalar ve geç yüklenen dokular görülür. GeForce RTX 3060 kartında 12 GB VRAM var — dokuları maksimuma alabilirsiniz, neredeyse FPS kaybettirmez.
  8. Son işlem (hareket bulanıklığı, alan derinliği, gren) neredeyse etkisiz
    FPS'e maliyeti düşüktür, çoğunlukla zevk meselesidir; hareket bulanıklığı netlik için sıkça kapatılır.
  9. Anizotropik filtreleme neredeyse etkisiz
    Modern GPU'larda neredeyse bedava — 8x–16x bırakın.

Bunlar çoğu oyun için genel kurallardır: her ayarın tam etkisi motora ve sahneye bağlıdır. Bu sayfadaki FPS değerleri, ön ayarların tamamı için FPSHQ birleşik model tahminleridir.

RoadCraft FPS ölçümleri ve toplu verisi

Veritabanımızda henüz RoadCraft için gerçek ölçüm yok — bu sayfadaki değerler model tahminidir. Kendi ölçümünüzü gönderin: moderasyondan sonra hesaba katılır.

RoadCraft için hangi işlemci gerekir

Yüksek FPS'te sınır işlemciye geçer. FPSHQ modelinde işlemci tavanı Gaming Score'a ve oyunun talebine bağlıdır (RoadCraft: 68/100).

HedefGaming ScorePopüler işlemci örneği
60 FPS≥ 2.213Core i3-7100
120 FPS≥ 4.426Ryzen 7 5700G
144 FPS≥ 5.311Core i5-12400

Gaming Score, FPSHQ kataloğundaki işlemci oyun endeksidir. Asgari değer, modelin işlemci tavanı hedefin altına düşmeyecek şekilde hesaplanır.

RoadCraft sistem gereksinimleri

Min. ekran kartı
6 GB VRAM, AMD Radeon RX 590 / Nvidia GeForce GTX 1060 / Intel ARC A580
Önerilen ekran kartı
8 GB VRAM, AMD Radeon RX 6600 XT / Nvidia GeForce RTX 3060 / Intel ARC B580
Min. RAM
8 GB
Önerilen RAM
16 GB

RoadCraft hakkında daha fazlası

Kısaca

GeForce RTX 3060 ile RoadCraft için hangi grafik ayarları seçilmeli?

GeForce RTX 3060 ile RoadCraft için en uygunu 1080p ve Yüksek ön ayarı — FPSHQ modeli 61–94 FPS veriyor. Daha fazla kare için gölgeleri ve hacimsel efektleri düşürün veya ölçeklemeyi açın.

güncellendi · kaynak: FPSHQ model tahmini

Sık sorulan sorular

GeForce RTX 3060 ile RoadCraft için hangi grafik ayarları seçilmeli?
GeForce RTX 3060 ile RoadCraft için en uygunu 1080p ve Yüksek ön ayarı — FPSHQ modeli 61–94 FPS veriyor. Daha fazla kare için gölgeleri ve hacimsel efektleri düşürün veya ölçeklemeyi açın.
RoadCraft içinde 144 FPS için hangi ekran kartı gerekir?
RoadCraft içinde 1080p'de 144 FPS için Düşük ön ayarında GeForce RTX 3080 (Üst seviye) seviyesi gerekir — FPSHQ modeline göre 140–215 FPS.
RoadCraft DLSS, FSR veya XeSS destekliyor mu?
Evet, RoadCraft şunları destekliyor: FSR, XeSS. Quality modunda FPSHQ modeli FPS'te yaklaşık ×1,35 varsayar — bu genel bir katsayıdır; gerçek kazanç sahneye bağlıdır. Çarpanlar ekran kartı sınırına uygulanır: nihai FPS'i işlemci (test düzeneğinin referans CPU'su) ve oyunun kare sınırı keser.
RoadCraft içinde FPS'i en çok hangi ayarlar etkiler?
Çoğu oyunda olduğu gibi FPS'i en çok hacimsel efektler (sis, bulutlar), gölge kalitesi ve mesafesi, yansımalar ve ağır kenar yumuşatma düşürür. VRAM yettiği sürece dokular neredeyse etkisizdir.
RoadCraft içinde FPS'im neden tablodakinden düşük?
Değerler işlemci darboğazı olmadan ve güncel sürücülerle hesaplanır. Gerçek FPS işlemciye, bellek hızına ve kanal moduna, arka plan programlarına, oyun sürümüne ve sahneye bağlıdır. Kararlı 60 FPS için işlemci en az Core i3-7100 seviyesinde olmalı.
RoadCraft oyununda FPS nasıl artırılır?
En ağır ayarları (gölgeler, hacimsel efektler) düşürün, ardından ölçeklendirmeyi (FSR / XeSS) açın ve sürücüyü güncelleyin. FPSHQ modeline göre GeForce RTX 3060 ile 1080p'de RoadCraft oyununda Ultra'dan Orta'ya geçmek +%41 FPS kazandırır.
RoadCraft oyununda Ultra'dan Orta'ya geçince ne kadar FPS kazanırım?
FPSHQ modeline göre GeForce RTX 3060 ile 1080p'de: Ultra'da 52–81, Yüksek'te 61–94, Orta'da 73–115, Düşük'te 91–145 FPS — Orta, Ultra'ya göre +%41, Düşük +%75 verir.