GeForce RTX 4080 için hangi işlemci gerekir
FPSHQ birleşik FPS modeline göre GeForce RTX 4080 için işlemciler: CPU zorlu oyunlarda kaç kare alıyor, nereden itibaren gereğinden fazla oluyor ve popüler oyunlarda hangi FPS beklenir.
Kısa cevap
GeForce RTX 4080 için Core i5-11400F yeterli: işlemci zorlu oyunlarda karelerin yaklaşık 9% kadarını alıyor (1440p). Dengeli seçim Ryzen 5 7500F (kayıp 3%). Ryzen 7 9800X3D ve üstü gereğinden fazla — GeForce RTX 4080 daha fazla FPS vermez.
| CPU sınırı olmadan GeForce RTX 4080 FPS'si (1440p, zorlu oyunlar) | 139 FPS |
|---|---|
| «Açığa çıkarır» eşiği — CPU oyun puanı | 4.800 / 10 000 |
| «Gereğinden fazla» eşiği — CPU oyun puanı | 9.200 / 10 000 |
| TDP GeForce RTX 4080 | 320 W |
| GeForce RTX 4080 + Ryzen 5 7500F için güç kaynağı | 650 W ve üzeri |
Üç seçenek: minimum, dengeli, paylı
GeForce RTX 4080 için işlemci ölçeği
Eksen — FPSHQ CPU oyun puanı (0–10.000). Kırmızı — işlemci karelerin %10'unu veya daha fazlasını alıyor, yeşil — ideal, sarı — GeForce RTX 4080 kartının artık kullanamadığı CPU payı (1440p).
GeForce RTX 4080 için işlemci sıralaması
«Neredeyse açığa çıkarır»dan «gereğinden fazla»ya: zorlu oyunlarda ortalama FPS (1440p, yüksek) ve CPU yüzünden kaybedilen kare payı.
| İşlemci | Yıl | Soket | FPS | FPS kaybı | Sonuç | Fiyat |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Core i3-12100F | 2021 | LGA1700 | 109 | 12% |
Darboğaz | — |
| Core i7-10700 | 2020 | LGA1200 | 110 | 11% |
Darboğaz | — |
| Core i7-10700F | 2020 | LGA1200 | 110 | 11% |
Darboğaz | — |
| Core i3-13100 | 2022 | LGA1700 | 111 | 10% |
Darboğaz | — |
| Core i3-13100F | 2022 | LGA1700 | 111 | 10% |
Darboğaz | — |
| Core i5-11500 | 2021 | LGA1200 | 111 | 10% |
İdeal | — |
| Core i9-10900F | 2020 | LGA1200 | 114 | 8% |
İdeal | — |
| Core i7-11700K | 2021 | LGA1200 | 116 | 7% |
İdeal | — |
| Ryzen 5 5600XT | 2020 | AM4 | 119 | 6% |
İdeal | — |
| Ryzen 7 5800XT | 2024 | AM4 | 120 | 5% |
İdeal | — |
| Core i5-14400F | 2023 | LGA1700 | 123 | 4% |
İdeal | — |
| Core i5-14500 | 2024 | LGA1700 | 127 | 3% |
İdeal | — |
| Core i7-12700KF | 2021 | LGA1700 | 129 | 2% |
İdeal | — |
| Core Ultra 7 265 | 2025 | LGA1851 | 130 | 2% |
İdeal | — |
| Ryzen 7 7700X | 2022 | AM5 | 131 | 2% |
İdeal | — |
| Ryzen 9 9700 | 2024 | AM5 | 132 | 1% |
İdeal | — |
| Ryzen 7 9700X | 2024 | AM5 | 133 | 1% |
İdeal | — |
| Ryzen 9 9950X | 2024 | AM5 | 134 | 1% |
İdeal | — |
| Ryzen 9 9900X3D | 2024 | AM5 | 137 | 0% |
İdeal | — |
| Ryzen 9 9950X3D | 2024 | AM5 | 138 | 0% |
Gereğinden fazla | — |
| Ryzen 7 9800X3D | 2024 | AM5 | 139 | 0% |
Gereğinden fazla | — |
| Ryzen 7 9850X3D | 2026 | AM5 | 139 | 0% |
Gereğinden fazla | — |
FPS — zorlu oyunlarda ortalama, yüksek ayarlar, 1440p; kayıp — işlemcinin GPU karelerinden aldığı pay (144 FPS'ye kadar). Veritabanımızda henüz güncel mağaza fiyatı (son 30 gün) yok — fiyatlar gösterilmiyor.
Popüler bir işlemci GeForce RTX 4080 kartını açığa çıkarır mı?
Ekran kartlarıyla birlikte en çok aranan işlemciler (Yandex sorguları) — GeForce RTX 4080 ile zorlu oyunlarda ortalama FPS.
Popüler oyunlarda farklı işlemcilerle GeForce RTX 4080 FPS'si
FPSHQ birleşik model tahmini, yüksek ayarlar; ● — gerçek ölçüm, «CPU» — işlemci sınırlı.
| Oyun | Core i5-11400F · minimum 1440p | Ryzen 5 7500F · dengeli 1440p | Ryzen 7 9800X3D · paylı 1440p |
|---|---|---|---|
| Cyberpunk 2077 | 97 CPU | 105 | 109 |
| Counter-Strike 2 | 362 CPU | 470 CPU | 603 |
| Dota 2 | 368 CPU | 492 CPU | 700 |
| Minecraft | 306 CPU | 376 CPU | 434 |
| Grand Theft Auto V | 182 CPU | 224 CPU | 258 |
| League of Legends | 168 CPU | 213 CPU | 259 |
| Elden Ring | 59 | 60 | 60 |
| Grand Theft Auto IV | 105 CPU | 114 | 119 |
Ortalama FPS, High ön ayarı. ● — gerçek ölçüm (24 hücreden 0), geri kalanı birleşik FPSHQ modeli; "CPU" — işlemci sınırlı. FPS nasıl hesaplanır
Çözünürlük yükü nasıl değiştirir: GeForce RTX 4080 + Ryzen 5 7500F
Çözünürlük arttıkça GPU'ya daha fazla iş düşer ve işlemcinin etkisi azalır (zorlu oyunlarda ortalama FPS).
Önemli rakamlar
Bu sayfanın verilerine dayanan özgün FPSHQ metrikleri
GeForce RTX 4080 için hangi işlemci gerekir
Yeterli minimum Core i5-11400F (yaklaşık 9% kayıp), dengeli seçim Ryzen 5 7500F (kayıp 3%). Ryzen 7 9800X3D ve daha hızlısı gereğinden fazla: %3'ten az ek FPS.
- CPU sınırı olmadan GeForce RTX 4080 FPS'si (1440p, zorlu oyunlar)
- 139 FPS
- «Açığa çıkarır» eşiği — CPU oyun puanı
- 4.800 / 10 000
- «Gereğinden fazla» eşiği — CPU oyun puanı
- 9.200 / 10 000
- TDP GeForce RTX 4080
- 320 W
Sıkça sorulan sorular
GeForce RTX 4080 için hangi işlemci gerekir?
Ryzen 7 5700X, GeForce RTX 4080 kartında darboğaz yapar mı?
GeForce RTX 4080 ve Ryzen 5 7500F için hangi güç kaynağı gerekir?
Darboğaz neden zorlu oyunlarda değerlendiriliyor?
İlgili hesaplamalar
- GeForce RTX 4080 özellikleri →
- GeForce RTX 4080 için güç kaynağı →
- Elektrik maliyeti: GeForce RTX 4080 →
- Darboğaz: GeForce RTX 4080 + Ryzen 5 7500F →
- Ryzen 5 7500F için ekran kartı →
- Darboğaz: GeForce RTX 4080 + Core i5-11400F →
- Core i5-11400F için ekran kartı →
- GeForce RTX 4080 Super için işlemci →
- Radeon RX 7900 XTX için işlemci →
- GeForce RTX 5070 Ti için işlemci →
- Radeon RX 9070 XT için işlemci →
- Ekran kartınız için hangi işlemci gerekir →
- Bütçeye göre oyun bilgisayarı toplama →
Yöntem: FPS — FPSHQ birleşik modeli (gerçek ölçümler + regresyon), CPU sınırı — işlemci oyun puanına göre, çözünürlük — GPU sınıfına göre. hesaplama yöntemi