FX-8300 ile hangi ekran kartı uyumlu

FX-8300 hangi GPU'yu tam açığa çıkarabilir ve ekran kartına nereden itibaren fazla ödersiniz — zorlu oyunlarda FPSHQ birleşik FPS modeli.

Kısa cevap

FX-8300, ekran kartlarını GeForce GTX 1060 6GB seviyesine kadar açığa çıkarır (yaklaşık 9% CPU kaybı). Boşa para harcamadan ideal seçim GeForce GTX 780. GeForce GTX 1060 6GB kartından hızlı GPU'lar işlemci tarafından geriletilir — hiç görmeyeceğiniz karelere para ödersiniz.

Temel rakamlar
FX-8300 oyun puanı1.760 / 10 000
Çekirdek / iş parçacığı8 / 8
SoketAM3+
Kayıpsız en hızlı GPUGeForce GTX 1060 6GB
GeForce GTX 780 + FX-8300 için güç kaynağı600 W ve üzeri
veriler güncellendi · Kaynaklar: hesaplama yöntemi, darboğaz hesabı, FPS modeli, PSU hesabı

Üç seçenek: minimum, dengeli, paylı

minimum CPU payı
26FPS · 1080p
2%FPS kaybı
GPU kullanımı: 98%
Fiyat: —
dengeli CPU payı
26FPS · 1080p
2%FPS kaybı
GPU kullanımı: 98%
Fiyat: —
maksimum İdeal
36FPS · 1080p
9%FPS kaybı
GPU kullanımı: 91%
Fiyat: —

FX-8300 için ölçekte ekran kartları

Her nokta bir ekran kartıdır (eksen — FPSHQ GPU performans puanı, 0–10.000). Yeşil — ideal, kırmızı — FX-8300 kartı açığa çıkaramaz, sarı — işlemcinin bol payı var. Çözünürlük GPU sınıfına göredir.

GeForce GTX 780GeForce GTX 1060 …010.000
İdeal Darboğaz (GPU'ya fazla ödeme) CPU payı

FX-8300 için ekran kartı sıralaması

GPU sınıfı çözünürlüğünde zorlu oyunlarda ortalama FPS (yüksek) ve CPU yüzünden kaybedilen kare payı.

Ekran kartı Yıl Çözünürlük FPS FPS kaybı Sonuç Fiyat
GeForce GTX 1070 2016 1080p 42
20%
Darboğaz (GPU'ya fazla ödeme) —
GeForce GTX 1660 Super 2019 1080p 41
18%
Darboğaz (GPU'ya fazla ödeme) —
GeForce GTX 1660 Ti 2019 1080p 40
15%
Darboğaz (GPU'ya fazla ödeme) —
GeForce GTX 1660 2019 1080p 39
13%
Darboğaz (GPU'ya fazla ödeme) —
Radeon RX Vega 64 2017 1080p 39
13%
Darboğaz (GPU'ya fazla ödeme) —
GeForce GTX 1060 6GB 2016 1080p 36
9%
İdeal —
Radeon RX 5500 XT 2019 1080p 36
9%
İdeal —
Radeon RX Vega 56 2017 1080p 36
9%
İdeal —
Radeon RX 6500 XT 2022 1080p 34
8%
İdeal —
Radeon RX 590 2017 1080p 35
8%
İdeal —
Intel Arc A380 2022 1080p 33
6%
İdeal —
GeForce GTX 980 2014 1080p 32
6%
İdeal —
Radeon RX 5500 2019 1080p 32
6%
İdeal —
Radeon RX 580 2017 1080p 33
6%
İdeal —
GeForce GTX 1650 2019 1080p 26
4%
İdeal —
GeForce GTX 780 Ti 2013 1080p 29
3%
İdeal —
Radeon RX 570 2017 1080p 30
5%
İdeal —
Radeon RX 480 2016 1080p 30
3%
İdeal —
Radeon RX 6400 2020 1080p 27
2%
İdeal —
GeForce GTX 780 2013 1080p 26
2%
CPU payı —
Radeon RX 470 2016 1080p 25
2%
CPU payı —
GeForce GTX 770 2013 1080p 24
2%
CPU payı —
GeForce GTX 1050 Ti 2016 1080p 22
1%
CPU payı —
Intel Arc A310 2022 1080p 22
1%
CPU payı —

FPS — zorlu oyunlarda ortalama, yüksek ayarlar, 1080p; kayıp — işlemcinin GPU karelerinden aldığı pay (144 FPS'ye kadar). Veritabanımızda henüz güncel mağaza fiyatı (son 30 gün) yok — fiyatlar gösterilmiyor.

FX-8300 ile popüler ekran kartları

En çok aranan ekran kartları (Yandex sorguları) — FX-8300 ile zorlu oyunlarda ortalama FPS.

GeForce RTX 506048 FPSGeForce RTX 507049 FPSGeForce RTX 406048 FPSGeForce RTX 307048 FPSGeForce RTX 5060 Ti49 FPSGeForce RTX 308049 FPSGeForce RTX 4060 Ti49 FPSRadeon RX 58033 FPSGeForce RTX 306048 FPSGeForce RTX 3070 Ti48 FPSGeForce RTX 305045 FPSGeForce RTX 5070 Ti49 FPS
GeForce RTX 5060 + FX-8300 Darboğaz (GPU'ya fazla ödeme) GeForce RTX 5070 + FX-8300 Darboğaz (GPU'ya fazla ödeme) GeForce RTX 4060 + FX-8300 Darboğaz (GPU'ya fazla ödeme) GeForce RTX 3070 + FX-8300 Darboğaz (GPU'ya fazla ödeme) GeForce RTX 5060 Ti + FX-8300 Darboğaz (GPU'ya fazla ödeme) GeForce RTX 3080 + FX-8300 Darboğaz (GPU'ya fazla ödeme) GeForce RTX 4060 Ti + FX-8300 Darboğaz (GPU'ya fazla ödeme) Radeon RX 580 + FX-8300 İdeal GeForce RTX 3060 + FX-8300 Darboğaz (GPU'ya fazla ödeme) GeForce RTX 3070 Ti + FX-8300 Darboğaz (GPU'ya fazla ödeme) GeForce RTX 3050 + FX-8300 Darboğaz (GPU'ya fazla ödeme) GeForce RTX 5070 Ti + FX-8300 Darboğaz (GPU'ya fazla ödeme)

Popüler oyunlarda FX-8300 ve farklı ekran kartlarıyla FPS

FPSHQ birleşik model tahmini, yüksek ayarlar; ● — gerçek ölçüm, «CPU» — işlemci sınırlı.

OyunGeForce GTX 780 · minimum
1080p
GeForce GTX 1060 6GB · maksimum
1080p
Cyberpunk 20771928
Counter-Strike 2101 CPU122 CPU
Dota 2113 CPU128 CPU
Minecraft7698 CPU
Grand Theft Auto V4558 CPU
League of Legends46 CPU56 CPU
Elden Ring2332 CPU
Grand Theft Auto IV2332 CPU

Ortalama FPS, High ön ayarı. ● — gerçek ölçüm (16 hücreden 0), geri kalanı birleşik FPSHQ modeli; "CPU" — işlemci sınırlı. FPS nasıl hesaplanır

Çözünürlük yükü nasıl değiştirir: GeForce GTX 780 + FX-8300

Çözünürlük arttıkça GPU'ya daha fazla iş düşer ve işlemcinin etkisi azalır (zorlu oyunlarda ortalama FPS).

26FPS
1080p
CPU kaybı: 2%
18FPS
1440p
CPU kaybı: 0%
9FPS
4K
CPU kaybı: 0%

Önemli rakamlar

Bu sayfanın verilerine dayanan özgün FPSHQ metrikleri

1.760 / 10 000
FX-8300 oyun puanı
8 / 8
Çekirdek / iş parçacığı
AM3+
Soket
GeForce GTX 1060 6GB
Kayıpsız en hızlı GPU
600 W ve üzeri
GeForce GTX 780 + FX-8300 için güç kaynağı
Kısaca

FX-8300 ile hangi ekran kartı uyumlu

FX-8300 işlemcisinin hâlâ açığa çıkardığı en hızlı kart GeForce GTX 1060 6GB (yaklaşık 9% kayıp); ideal seçim GeForce GTX 780. Daha hızlı kartlar işlemci tarafından geriletilir.

FX-8300 oyun puanı
1.760 / 10 000
Çekirdek / iş parçacığı
8 / 8
Soket
AM3+
Kayıpsız en hızlı GPU
GeForce GTX 1060 6GB
güncellendi · kaynak: FPSHQ model tahmini

Sıkça sorulan sorular

FX-8300 ile hangi ekran kartı uyumlu?
FX-8300 işlemcisinin hâlâ açığa çıkardığı en hızlı kart GeForce GTX 1060 6GB (yaklaşık 9% kayıp); ideal seçim GeForce GTX 780. Daha hızlı kartlar işlemci tarafından geriletilir.
FX-8300, GeForce RTX 5060 kartında darboğaz yapar mı?
Evet: zorlu oyunlarda (1080p) FX-8300, GeForce RTX 5060 kartını yaklaşık 49% geriletiyor — 94 yerine ortalama 48 FPS.
GeForce GTX 780 ve FX-8300 için hangi güç kaynağı gerekir?
600 W veya üstü: yaklaşık 435 W yük, 535 W'a kadar kısa ani yükselmeler (FPSHQ birleşik PSU formülü).
Darboğaz neden zorlu oyunlarda değerlendiriliyor?
300+ FPS ile çalışan e-spor oyunlarında her işlemci sınır haline gelir; bu yüzden GPU kullanımını popüler zorlu oyunlarda (Cyberpunk 2077, Elden Ring, Grand Theft Auto IV, Max Payne 3) 1080p çözünürlükte, tipik bir oyuncu monitörünün yenileme hızı olan 144 FPS'ye kadar değerlendiriyoruz.

İlgili hesaplamalar

Yöntem: FPS — FPSHQ birleşik modeli (gerçek ölçümler + regresyon), CPU sınırı — işlemci oyun puanına göre, çözünürlük — GPU sınıfına göre. hesaplama yöntemi