GeForce RTX 3090 için hangi monitör gerekir
GeForce RTX 3090, 20 popüler ve 9 rekabetçi oyunda 1080p, 1440p ve 4K'da kaç kare veriyor — ve gerçekte hangi yenileme hızını besleyebiliyor.
20 oyunda medyan 131 FPS, yüksek ayarlar
9 rekabetçi oyunda medyan 330 FPS (orta)
Kısa cevap
GeForce RTX 3090 için en uygun monitör 1440p 120 Hz'dir: 1440p'de 20 popüler oyunda yüksek ayarlarda medyan FPS 131 ve oyunların en az dörtte üçü 60+ FPS'de kalıyor. 1080p e-spor için 240 Hz mantıklı. Rakamların kaynağı: FPSHQ model tahmini (ölçüm değil). (model doğruluğu)
| Optimum monitör | 1440p · 120 Hz |
|---|---|
| E-spor için | 1080p · 240 Hz |
| Medyan FPS, 1080p | 183 FPS |
| Medyan FPS, 1440p | 131 FPS |
| Medyan FPS, 4K | 70 FPS |
| Hesaptaki oyunlar | 20 + 9 |
GeForce RTX 3090 çözünürlüğe göre FPS ve monitör yenileme hızı
Kesikli çizginin üstündeki noktalar FPS'nin o yenileme hızını aştığı oyunlardır: kart o monitörü tamamen besler.
GeForce RTX 3090 için gerçekte kaç Hz gerekir
FPS'nin monitör yenileme hızına eşit veya üstünde olduğu oyunların payı. Önerilen hız vurgulanmıştır.
| Monitör | 1080p · oyunlar | 1440p · oyunlar | 4K · oyunlar | 1080p · e-spor |
|---|---|---|---|---|
| 60 Hz | 100% | 100% | 65% | 100% |
| 75 Hz | 90% | 90% | 35% | 100% |
| 100 Hz | 90% | 75% | 15% | 100% |
| 120 Hz | 85% | 55% | 10% | 100% |
| 144 Hz | 65% | 35% | 10% | 100% |
| 165 Hz | 55% | 20% | 10% | 100% |
| 180 Hz | 55% | 20% | 10% | 100% |
| 240 Hz | 20% | 10% | 5% | 78% |
| 360 Hz | 10% | 5% | 0% | 44% |
Popüler oyunlar yüksek, rekabetçi oyunlar orta ayarlarda, GPU sınırlı.
GeForce RTX 3090 oyun FPS ısı haritası
| Oyun | 1080p | 1440p | 4K | 1080p'de doldurur |
|---|---|---|---|---|
| Popüler oyunlar · yüksek | ||||
| Cyberpunk 2077 | 121 | 85 | 47 | 120 Hz |
| Counter-Strike 2 | 672 | 472 | 257 | 360 Hz |
| Minecraft | 484 | 340 | 185 | 360 Hz |
| Grand Theft Auto V | 288 | 202 | 110 | 240 Hz |
| Elden Ring | 60 | 60 | 55 | 60 Hz |
| Grand Theft Auto IV | 110–180 | 78–120 | 41–64 | 120 Hz |
| Max Payne 3 | 165–265 | 115–185 | 63–98 | 180 Hz |
| Genshin Impact | 150–240 | 105–165 | 56–87 | 180 Hz |
| Call of Duty: Warzone | 142 | 100 | 55 | 120 Hz |
| God of War | 220 | 154 | 84 | 180 Hz |
| Assetto Corsa | 175–280 | 125–195 | 67–105 | 180 Hz |
| Baldur's Gate 3 | 155 | 109 | 60 | 144 Hz |
| The Sims 4 | 125–200 | 87–135 | 46–71 | 144 Hz |
| F1 2026 | 150–240 | 105–165 | 56–87 | 180 Hz |
| Rekabetçi · orta | ||||
| Valorant | 700 | 700 | 452 | 360 Hz |
| Dota 2 | 700 | 619 | 368 | 360 Hz |
| Fortnite | 416 | 311 | 174 | 360 Hz |
| Apex Legends | 195–310 | 145–225 | 78–120 | 240 Hz |
| Overwatch 2 | 605 | 452 | 253 | 360 Hz |
| Rainbow Six Siege | 265–420 | 210–330 | 120–190 | 240 Hz |
| PUBG: BATTLEGROUNDS | 190–305 | 140–220 | 76–120 | 180 Hz |
| Marvel Rivals | 145–230 | 100–160 | 55–85 | 180 Hz |
| League of Legends | 250–395 | 195–300 | 110–170 | 240 Hz |
● — veritabanımızdaki gerçek test; geri kalanı model tahmini. «Doldurur»: 1080p FPS'nin tamamen karşıladığı en yüksek standart yenileme hızı.
GeForce RTX 3090 ile yüksek yenileme hızı için işlemci
Rekabetçi oyunlarda 144–360 Hz'de kareleri çoğu zaman işlemci sınırlar. Aşağıda, CPU'nun FPS'yi monitör hızının altına düşürmemesi için gereken Gaming Score var.
| Hedef | Gereken Gaming Score | Örnek işlemci |
|---|---|---|
| 144 Hz | 3.810 | Core i5-8600 |
| 240 Hz | 6.350 | Core i9-12900 |
Örnek: aranan modeller arasında gereken Gaming Score'a ulaşan en düşük puanlı katalog işlemcisi.
FPSHQ kataloğunda 120 Hz ve üzeri 1440p monitörler
Komşu ekran kartları: hangi monitör gerekir
| Ekran kartı | Önerilen monitör | e-spor | 1440p |
|---|---|---|---|
| GeForce RTX 3090 | 1440p · 120 Hz | 240 Hz | 131 |
| GeForce RTX 5070 | 1440p · 120 Hz | 240 Hz | 124 |
| GeForce RTX 4070 Ti | 1440p · 120 Hz | 240 Hz | 136 |
| GeForce RTX 4070 Super | 1440p · 100 Hz | 240 Hz | 119 |
| Radeon RX 7900 GRE | 1440p · 100 Hz | 240 Hz | 118 |
Nasıl hesaplıyoruz
FPS, sitenin tek modelinden gelir: veritabanımızda varsa gerçek test sonuçları, yoksa binlerce testle kurulmuş, oyun ve GPU düzeltmeli regresyon. Kataloğun en popüler 20 oyununu (yüksek ayarlar) ve 9 rekabetçi oyunu (orta ayarlar), test düzeneğindeki gibi yalnızca GPU sınırıyla kullanırız.
Önerilen çözünürlük, popüler oyunların en az %75'inin 60+ FPS verdiği en yüksek çözünürlüktür. Yenileme hızı, medyan FPS'yi aşmayan en yakın standart değerdir (60, 75, 100, 120, 144, 165, 180, 240, 360 Hz): bunun üstünde monitör, kartın çoğu zaman üretmediği kareleri gösterir.
Uyarlanabilir senkronizasyonla (G-Sync/FreeSync) fazladan hertz zarar vermez, ama farkı yalnızca FPS'nin oraya ulaştığı yerde görürsünüz. 240+ Hz'de işlemci de önemlidir — «yüksek yenileme hızı için CPU» tablosuna bakın.
Önemli rakamlar
Bu sayfanın verilerine dayanan özgün FPSHQ metrikleri
GeForce RTX 3090 için hangi monitör gerekir
GeForce RTX 3090 için en uygun monitör 1440p 120 Hz'dir: 1440p'de 20 popüler oyunda yüksek ayarlarda medyan FPS 131 ve oyunların en az dörtte üçü 60+ FPS'de kalıyor. 1080p e-spor için 240 Hz mantıklı.
- Optimum monitör
- 1440p · 120 Hz
- E-spor için
- 1080p · 240 Hz
- Medyan FPS, 1080p
- 183 FPS
- Medyan FPS, 1440p
- 131 FPS