GeForce RTX 3060 ve benzer kartlar için STALKER 2: Heart of Chornobyl grafik ayarları

NVIDIA GeForce RTX 3060 ile STALKER 2: Heart of Chornobyl için en uygunu 1080p ve Orta ön ayarı: FPSHQ modeli ≈69 FPS veriyor. Bu kartta 144 FPS mümkün değil. Rakamların kaynağı: FPSHQ model tahmini (ölçüm değil). (model doğruluğu)

1080p · Orta60 FPS için
720p · Düşük120 FPS için
—144 FPS için
12 GBVRAM · GeForce RTX 3060
FPSHQ birleşik model tahmini · veriler güncellendi · hesaplama yöntemi

GeForce RTX 3060 ile STALKER 2: Heart of Chornobyl FPS: çözünürlükler × ön ayarlar

Isı haritası: hücre ne kadar yeşilse FPS payı o kadar büyük. Yeşil — 60+ FPS, sarı — 45–59, turuncu — 30–44, kırmızı — 30'un altı.

ÇözünürlükDüşükOrtaYüksekUltra
720p 1280×720 1221008371
1080p 1920×1080 85695849
1440p 2560×1440 61494135
4K 3840×2160 20161312

● — gerçek ölçüm; geri kalanı işlemci darboğazı olmadan FPSHQ model tahmini.

FPS cetveli: 1080p çözünürlükte ön ayarlar

FPS cetveli: 1080p çözünürlükte ön ayarlar03060144180Düşük · 85 FPSOrta · 69 FPSYüksek · 58 FPSUltra · 49 FPS
FPS cetveli: 1080p çözünürlükte ön ayarlar03060144180Düşük · 85 FPSOrta · 69 FPSYüksek · 58 FPSUltra · 49 FPS

Orta seviye: STALKER 2: Heart of Chornobyl içinde 60 FPS için kartlar ve ön ayar

Sınıf, FPSHQ Bench Score değeri 2.200 ile 3.999 arasındaki modelleri kapsar; aşağıda en çok aranlar.

Ekran kartıVRAM1080p · 60 FPS1440p · 60 FPSHangi oyunları çalıştırır
GeForce RTX 306012 GB1080p · Orta
≈69
1440p · Düşük
≈61
Aç →
GeForce RTX 40608 GB1080p · Yüksek
≈67
1440p · Düşük
≈70
Aç →
GeForce RTX 30508 GB1080p · Düşük
61–96
— Aç →
GeForce RTX 2060 Super8 GB1080p · Düşük
64–105
— Aç →
GeForce RTX 3060 Ti8 GB1080p · Ultra
≈60
1440p · Orta
≈60
Aç →
GeForce GTX 10808 GB1080p · Düşük
61–96
— Aç →
GeForce RTX 20606 GB1080p · Düşük
61–96
— Aç →
Radeon RX 6700 XT12 GB1080p · Ultra
≈60
1440p · Orta
≈60
Aç →

STALKER 2: Heart of Chornobyl içinde DLSS, FSR ve XeSS: DLSS, FSR, XeSS

Oyun şunları destekler: DLSS, FSR, XeSS. Hesapta FPSHQ modelinin genel ölçekleme katsayıları kullanılır (Quality ×1,35, Balanced ×1,55, Performance ×1,85) — bu oyunda yapılmış bir ölçüm değildir. Çözünürlük 1080p, Yüksek ön ayar. Çarpanlar ekran kartı sınırına uygulanır: nihai FPS'i işlemci (test düzeneğinin referans CPU'su) ve oyunun kare sınırı keser.

Ekran kartıÖlçeklemesizQualityBalancedPerformanceKartta mevcut
GeForce RTX 3060587890106DLSS, FSR, XeSS

DLSS yalnızca NVIDIA RTX kartlarda çalışır; FSR ve XeSS her üreticinin kartında çalışır. Kare oluşturma hesaba dahil değildir.

GeForce RTX 3060 ile önce ne düşürülmeli

Orta seviyede 1080p yüksekte 60 FPS tutmak için genelde bir iki ağır ayarı maksimumdan düşürmek yeterlidir.

  1. Işın izleme (RT) FPS'e büyük etki
    RT yansımalar, gölgeler ve küresel aydınlatma GPU'yu tüm rasterleştirme ayarlarından fazla yorar. FPS yetmiyorsa RT'yi kapatın veya tek bir RT efekti bırakın.
  2. Hacimsel efektler (sis, bulutlar, ışık) FPS'e büyük etki
    Hacimsel sis ve bulutlar her karede hesaplanır; maksimumdan ortaya düşürmek genelde az görsel farkla belirgin kazanç sağlar.
  3. Gölge kalitesi ve mesafesi FPS'e büyük etki
    Gölge haritası çözünürlüğü ve çizim mesafesi, özellikle açık dünyalarda en pahalı rasterleştirme ayarlarındandır. Orta makul bir dengedir.
  4. Yansımalar (SSR) belirgin etki
    Yüksek kalitede ekran alanı yansımaları GPU'yu belirgin yorar; ortada fark çoğunlukla su ve parlak yüzeylerde görünür.
  5. Ortam perdeleme (Ambient Occlusion) belirgin etki
    Sahneye derinlik katar. Ağır varyantlar (HBAO+, RTAO) daha basit SSAO ile değiştirilebilir.
  6. Görüş mesafesi ve detay seviyesi belirgin etki
    Hem GPU'yu hem CPU'yu etkiler (karede daha çok nesne). İşlemci darboğazı varsa buradan ve kalabalık/bitki yoğunluğundan başlayın.
  7. Kenar yumuşatma belirgin etki
    MSAA ve süper örnekleme çok ağırdır; TAA veya ölçekleyicinin kenar yumuşatması (DLAA/FSR Native AA) benzer görüntüyü daha ucuza verir.
  8. Doku kalitesi VRAM'e bağlı
    VRAM yettiği sürece FPS'i neredeyse etkilemez; VRAM bitince takılmalar ve geç yüklenen dokular görülür. GeForce RTX 3060 kartında 12 GB VRAM var — dokuları maksimuma alabilirsiniz, neredeyse FPS kaybettirmez.
  9. Son işlem (hareket bulanıklığı, alan derinliği, gren) neredeyse etkisiz
    FPS'e maliyeti düşüktür, çoğunlukla zevk meselesidir; hareket bulanıklığı netlik için sıkça kapatılır.
  10. Anizotropik filtreleme neredeyse etkisiz
    Modern GPU'larda neredeyse bedava — 8x–16x bırakın.

Bunlar çoğu oyun için genel kurallardır: her ayarın tam etkisi motora ve sahneye bağlıdır. Bu sayfadaki FPS değerleri, ön ayarların tamamı için FPSHQ birleşik model tahminleridir.

STALKER 2: Heart of Chornobyl: ekran kartı sınıflarının karşılaştırması (1080p, yüksek)

Giriş seviyesi · GeForce GTX 1060 6GB
27–43
Orta seviye · GeForce RTX 3060
58
Üst seviye · GeForce RTX 3080
99
Tutkun (enthusiast) · GeForce RTX 5080
191

Kesikli çizgi — 60 FPS. Sınıf temsilcisi, aralıktaki en çok aranan modeldir.

Kısaca

GeForce RTX 3060 ile STALKER 2: Heart of Chornobyl için hangi ayarlar seçilmeli?

NVIDIA GeForce RTX 3060 ile STALKER 2: Heart of Chornobyl için en uygunu 1080p ve Orta ön ayarı: FPSHQ modeli ≈69 FPS veriyor. Bu kartta 144 FPS mümkün değil.

güncellendi · kaynak: FPSHQ model tahmini

Sık sorulan sorular

GeForce RTX 3060 ile STALKER 2: Heart of Chornobyl için hangi ayarlar seçilmeli?
NVIDIA GeForce RTX 3060 ile STALKER 2: Heart of Chornobyl için en uygunu 1080p ve Orta ön ayarı: FPSHQ modeli ≈69 FPS veriyor. Bu kartta 144 FPS mümkün değil.
«Orta seviye» sınıfındaki hangi kartlar STALKER 2: Heart of Chornobyl oyununu yüksekte çalıştırır?
Sınıf, FPSHQ Bench Score'a göre belirlenir (2.200 – 3.999). Sınıfın popüler modelleri: GeForce RTX 3060, GeForce RTX 4060, GeForce RTX 3050, GeForce RTX 2060 Super, GeForce RTX 3060 Ti, GeForce GTX 1080. FPSHQ modeline göre STALKER 2: Heart of Chornobyl içinde 1080p yüksek veya ultrada 60 FPS verenler: GeForce RTX 4060, GeForce RTX 3060 Ti, Radeon RX 6700 XT.
GeForce RTX 3060 kartının VRAM'i STALKER 2: Heart of Chornobyl için yeterli mi?
GeForce RTX 3060 kartında 12 GB VRAM var — dokuları maksimuma alabilirsiniz, neredeyse FPS kaybettirmez.
FPSHQ verilerini nereden alır?
Dört kaynaktan: geliştiricilerin ve Steam'in resmi sistem gereksinimleri (162 011 oyun), donanım üreticilerinin özellikleri (1 965 ekran kartı, 456 işlemci), incelemelerden, YouTube'dan ve oyunculardan FPS ölçümleri (105 bağımsız ölçüm ve 4 800 satır toplu inceleme verisi) ve ölçüm olmayan yerlerde her zaman «tahmin» etiketli FPSHQ modeli.