GeForce RTX 3070 için hangi monitör gerekir
GeForce RTX 3070, 20 popüler ve 9 rekabetçi oyunda 1080p, 1440p ve 4K'da kaç kare veriyor — ve gerçekte hangi yenileme hızını besleyebiliyor.
20 oyunda medyan 84 FPS, yüksek ayarlar
9 rekabetçi oyunda medyan 250 FPS (orta)
Kısa cevap
GeForce RTX 3070 için en uygun monitör 1440p 75 Hz'dir: 1440p'de 20 popüler oyunda yüksek ayarlarda medyan FPS 84 ve oyunların en az dörtte üçü 60+ FPS'de kalıyor. 1080p e-spor için 240 Hz mantıklı. Rakamların kaynağı: FPSHQ model tahmini (ölçüm değil). (model doğruluğu)
| Optimum monitör | 1440p · 75 Hz |
|---|---|
| E-spor için | 1080p · 240 Hz |
| Medyan FPS, 1080p | 119 FPS |
| Medyan FPS, 1440p | 84 FPS |
| Medyan FPS, 4K | 38 FPS |
| Hesaptaki oyunlar | 20 + 9 |
GeForce RTX 3070 çözünürlüğe göre FPS ve monitör yenileme hızı
Kesikli çizginin üstündeki noktalar FPS'nin o yenileme hızını aştığı oyunlardır: kart o monitörü tamamen besler.
GeForce RTX 3070 için gerçekte kaç Hz gerekir
FPS'nin monitör yenileme hızına eşit veya üstünde olduğu oyunların payı. Önerilen hız vurgulanmıştır.
| Monitör | 1080p · oyunlar | 1440p · oyunlar | 4K · oyunlar | 1080p · e-spor |
|---|---|---|---|---|
| 60 Hz | 100% | 85% | 15% | 100% |
| 75 Hz | 85% | 60% | 10% | 100% |
| 100 Hz | 60% | 25% | 10% | 100% |
| 120 Hz | 50% | 15% | 5% | 89% |
| 144 Hz | 20% | 10% | 5% | 89% |
| 165 Hz | 20% | 10% | 0% | 78% |
| 180 Hz | 15% | 10% | 0% | 67% |
| 240 Hz | 10% | 5% | 0% | 56% |
| 360 Hz | 5% | 0% | 0% | 33% |
Popüler oyunlar yüksek, rekabetçi oyunlar orta ayarlarda, GPU sınırlı.
GeForce RTX 3070 oyun FPS ısı haritası
| Oyun | 1080p | 1440p | 4K | 1080p'de doldurur |
|---|---|---|---|---|
| Popüler oyunlar · yüksek | ||||
| Cyberpunk 2077 | 76 | 53 | 27 | 75 Hz |
| Counter-Strike 2 | 420 | 295 | 152 | 360 Hz |
| Minecraft | 302 | 212 | 109 | 240 Hz |
| Grand Theft Auto V | 180 | 126 | 43 | 180 Hz |
| Elden Ring | 60 | 60 | 28 | 60 Hz |
| Grand Theft Auto IV | 98 | 67 | 35 | 75 Hz |
| Max Payne 3 | 110–170 | 76–115 | 38–62 | 120 Hz |
| Genshin Impact | 130 | 90 | 47 | 120 Hz |
| Call of Duty: Warzone | 89 | 62 | 34 | 75 Hz |
| God of War | 137 | 97 | 34 | 120 Hz |
| Assetto Corsa | 115–180 | 80–120 | 40–66 | 120 Hz |
| Baldur's Gate 3 | 97 | 68 | 28 | 75 Hz |
| The Sims 4 | 108 | 75 | 39 | 100 Hz |
| F1 2026 | 100–155 | 68–100 | 34–56 | 120 Hz |
| Rekabetçi · orta | ||||
| Valorant | 663 | 510 | 286 | 360 Hz |
| Dota 2 | 567 | 418 | 222 | 360 Hz |
| Fortnite | 279 | 199 | 103 | 240 Hz |
| Apex Legends | 135–205 | 93–140 | 47–77 | 165 Hz |
| Overwatch 2 | 406 | 289 | 149 | 360 Hz |
| Rainbow Six Siege | 205–310 | 145–215 | 74–125 | 240 Hz |
| PUBG: BATTLEGROUNDS | 130–200 | 91–135 | 46–76 | 144 Hz |
| Marvel Rivals | 98–150 | 66–97 | 33–54 | 100 Hz |
| League of Legends | 185–285 | 130–195 | 67–110 | 180 Hz |
● — veritabanımızdaki gerçek test; geri kalanı model tahmini. «Doldurur»: 1080p FPS'nin tamamen karşıladığı en yüksek standart yenileme hızı.
GeForce RTX 3070 ile yüksek yenileme hızı için işlemci
Rekabetçi oyunlarda 144–360 Hz'de kareleri çoğu zaman işlemci sınırlar. Aşağıda, CPU'nun FPS'yi monitör hızının altına düşürmemesi için gereken Gaming Score var.
| Hedef | Gereken Gaming Score | Örnek işlemci |
|---|---|---|
| 144 Hz | 3.810 | Core i5-8600 |
| 240 Hz | 6.350 | Core i9-12900 |
Örnek: aranan modeller arasında gereken Gaming Score'a ulaşan en düşük puanlı katalog işlemcisi.
FPSHQ kataloğunda 75 Hz ve üzeri 1440p monitörler
Komşu ekran kartları: hangi monitör gerekir
| Ekran kartı | Önerilen monitör | e-spor | 1440p |
|---|---|---|---|
| GeForce RTX 3070 | 1440p · 75 Hz | 240 Hz | 84 |
| GeForce RTX 4060 Ti | 1440p · 75 Hz | 240 Hz | 83 |
| GeForce RTX 4060 Ti 16GB | 1440p · 75 Hz | 240 Hz | 86 |
| Radeon RX 9060 XT | 1440p · 75 Hz | 240 Hz | 86 |
| GeForce RTX 5060 | 1080p · 100 Hz | 180 Hz | 76 |
Nasıl hesaplıyoruz
FPS, sitenin tek modelinden gelir: veritabanımızda varsa gerçek test sonuçları, yoksa binlerce testle kurulmuş, oyun ve GPU düzeltmeli regresyon. Kataloğun en popüler 20 oyununu (yüksek ayarlar) ve 9 rekabetçi oyunu (orta ayarlar), test düzeneğindeki gibi yalnızca GPU sınırıyla kullanırız.
Önerilen çözünürlük, popüler oyunların en az %75'inin 60+ FPS verdiği en yüksek çözünürlüktür. Yenileme hızı, medyan FPS'yi aşmayan en yakın standart değerdir (60, 75, 100, 120, 144, 165, 180, 240, 360 Hz): bunun üstünde monitör, kartın çoğu zaman üretmediği kareleri gösterir.
Uyarlanabilir senkronizasyonla (G-Sync/FreeSync) fazladan hertz zarar vermez, ama farkı yalnızca FPS'nin oraya ulaştığı yerde görürsünüz. 240+ Hz'de işlemci de önemlidir — «yüksek yenileme hızı için CPU» tablosuna bakın.
Önemli rakamlar
Bu sayfanın verilerine dayanan özgün FPSHQ metrikleri
GeForce RTX 3070 için hangi monitör gerekir
GeForce RTX 3070 için en uygun monitör 1440p 75 Hz'dir: 1440p'de 20 popüler oyunda yüksek ayarlarda medyan FPS 84 ve oyunların en az dörtte üçü 60+ FPS'de kalıyor. 1080p e-spor için 240 Hz mantıklı.
- Optimum monitör
- 1440p · 75 Hz
- E-spor için
- 1080p · 240 Hz
- Medyan FPS, 1080p
- 119 FPS
- Medyan FPS, 1440p
- 84 FPS