GeForce RTX 4060 için hangi monitör gerekir
GeForce RTX 4060, 20 popüler ve 9 rekabetçi oyunda 1080p, 1440p ve 4K'da kaç kare veriyor — ve gerçekte hangi yenileme hızını besleyebiliyor.
20 oyunda medyan 99 FPS, yüksek ayarlar
9 rekabetçi oyunda medyan 216 FPS (orta)
Kısa cevap
GeForce RTX 4060 için en uygun monitör 1080p 75 Hz'dir: 1080p'de 20 popüler oyunda yüksek ayarlarda medyan FPS 99 ve oyunların en az dörtte üçü 60+ FPS'de kalıyor. 1080p e-spor için 180 Hz mantıklı. Rakamların kaynağı: FPSHQ'nin 2 bağımsız ölçümüne göre (inceleme testleri, doğrulanmış oyuncu ölçümleri); diğer değerler FPSHQ model tahminidir (ölçüm değil). (model doğruluğu)
| Optimum monitör | 1080p · 75 Hz |
|---|---|
| E-spor için | 1080p · 180 Hz |
| Medyan FPS, 1080p | 99 FPS |
| Medyan FPS, 1440p | 69 FPS |
| Medyan FPS, 4K | 30 FPS |
| Hesaptaki oyunlar | 20 + 9 |
GeForce RTX 4060 çözünürlüğe göre FPS ve monitör yenileme hızı
Kesikli çizginin üstündeki noktalar FPS'nin o yenileme hızını aştığı oyunlardır: kart o monitörü tamamen besler.
GeForce RTX 4060 için gerçekte kaç Hz gerekir
FPS'nin monitör yenileme hızına eşit veya üstünde olduğu oyunların payı. Önerilen hız vurgulanmıştır.
| Monitör | 1080p · oyunlar | 1440p · oyunlar | 4K · oyunlar | 1080p · e-spor |
|---|---|---|---|---|
| 60 Hz | 100% | 60% | 10% | 100% |
| 75 Hz | 80% | 35% | 10% | 100% |
| 100 Hz | 45% | 15% | 5% | 100% |
| 120 Hz | 25% | 10% | 5% | 89% |
| 144 Hz | 15% | 10% | 0% | 67% |
| 165 Hz | 10% | 10% | 0% | 67% |
| 180 Hz | 10% | 5% | 0% | 67% |
| 240 Hz | 10% | 5% | 0% | 33% |
| 360 Hz | 0% | 0% | 0% | 22% |
Popüler oyunlar yüksek, rekabetçi oyunlar orta ayarlarda, GPU sınırlı.
GeForce RTX 4060 oyun FPS ısı haritası
| Oyun | 1080p | 1440p | 4K | 1080p'de doldurur |
|---|---|---|---|---|
| Popüler oyunlar · yüksek | ||||
| Cyberpunk 2077 | 82● | 45 | 23 | 75 Hz |
| Counter-Strike 2 | 355 | 249 | 128 | 240 Hz |
| Minecraft | 255 | 179 | 92 | 240 Hz |
| Grand Theft Auto V | 152 | 107 | 34 | 144 Hz |
| Elden Ring | 60 | 53 | 25 | 60 Hz |
| Grand Theft Auto IV | 78 | 53 | 28 | 75 Hz |
| Max Payne 3 | 97–150 | 63–93 | 31–52 | 100 Hz |
| Genshin Impact | 103 | 71 | 37 | 100 Hz |
| Call of Duty: Warzone | 75 | 53 | 27 | 75 Hz |
| God of War | 116 | 82 | 27 | 100 Hz |
| Assetto Corsa | 100–155 | 67–99 | 34–56 | 120 Hz |
| Baldur's Gate 3 | 82 | 57 | 22 | 75 Hz |
| The Sims 4 | 86 | 59 | 31 | 75 Hz |
| F1 2026 | 87–135 | 57–84 | 28–47 | 100 Hz |
| Rekabetçi · orta | ||||
| Valorant | 633 | 440 | 236 | 360 Hz |
| Dota 2 | 507 | 355 | 186 | 360 Hz |
| Fortnite | 238 | 168 | 87 | 180 Hz |
| Apex Legends | 115–180 | 78–115 | 39–64 | 120 Hz |
| Overwatch 2 | 345 | 244 | 126 | 240 Hz |
| Rainbow Six Siege | 180–280 | 120–180 | 62–105 | 180 Hz |
| PUBG: BATTLEGROUNDS | 115–175 | 77–115 | 38–63 | 120 Hz |
| Marvel Rivals | 85–130 | 55–82 | 28–46 | 100 Hz |
| League of Legends | 165–255 | 110–165 | 56–91 | 180 Hz |
● — veritabanımızdaki gerçek test; geri kalanı model tahmini. «Doldurur»: 1080p FPS'nin tamamen karşıladığı en yüksek standart yenileme hızı.
GeForce RTX 4060 ile yüksek yenileme hızı için işlemci
Rekabetçi oyunlarda 144–360 Hz'de kareleri çoğu zaman işlemci sınırlar. Aşağıda, CPU'nun FPS'yi monitör hızının altına düşürmemesi için gereken Gaming Score var.
| Hedef | Gereken Gaming Score | Örnek işlemci |
|---|---|---|
| 144 Hz | 3.810 | Core i5-8600 |
| 180 Hz | 4.763 | Core i7-10700K |
| 240 Hz | 6.350 | Core i9-12900 |
Örnek: aranan modeller arasında gereken Gaming Score'a ulaşan en düşük puanlı katalog işlemcisi.
FPSHQ kataloğunda 75 Hz ve üzeri 1080p monitörler
Komşu ekran kartları: hangi monitör gerekir
| Ekran kartı | Önerilen monitör | e-spor | 1440p |
|---|---|---|---|
| GeForce RTX 4060 | 1080p · 75 Hz | 180 Hz | 69 |
| GeForce RTX 3060 Ti | 1080p · 100 Hz | 180 Hz | 73 |
| Radeon RX 6700 XT | 1080p · 100 Hz | 180 Hz | 71 |
| Radeon RX 7600 XT | 1080p · 100 Hz | 180 Hz | 70 |
| Intel Arc B580 | 1080p · 100 Hz | 180 Hz | 76 |
Nasıl hesaplıyoruz
FPS, sitenin tek modelinden gelir: veritabanımızda varsa gerçek test sonuçları, yoksa binlerce testle kurulmuş, oyun ve GPU düzeltmeli regresyon. Kataloğun en popüler 20 oyununu (yüksek ayarlar) ve 9 rekabetçi oyunu (orta ayarlar), test düzeneğindeki gibi yalnızca GPU sınırıyla kullanırız.
Önerilen çözünürlük, popüler oyunların en az %75'inin 60+ FPS verdiği en yüksek çözünürlüktür. Yenileme hızı, medyan FPS'yi aşmayan en yakın standart değerdir (60, 75, 100, 120, 144, 165, 180, 240, 360 Hz): bunun üstünde monitör, kartın çoğu zaman üretmediği kareleri gösterir.
Uyarlanabilir senkronizasyonla (G-Sync/FreeSync) fazladan hertz zarar vermez, ama farkı yalnızca FPS'nin oraya ulaştığı yerde görürsünüz. 240+ Hz'de işlemci de önemlidir — «yüksek yenileme hızı için CPU» tablosuna bakın.
Önemli rakamlar
Bu sayfanın verilerine dayanan özgün FPSHQ metrikleri
GeForce RTX 4060 için hangi monitör gerekir
GeForce RTX 4060 için en uygun monitör 1080p 75 Hz'dir: 1080p'de 20 popüler oyunda yüksek ayarlarda medyan FPS 99 ve oyunların en az dörtte üçü 60+ FPS'de kalıyor. 1080p e-spor için 180 Hz mantıklı.
- Optimum monitör
- 1080p · 75 Hz
- E-spor için
- 1080p · 180 Hz
- Medyan FPS, 1080p
- 99 FPS
- Medyan FPS, 1440p
- 69 FPS