Counter-Strike: Source grafik ayarları

FPSHQ modeline göre Counter-Strike: Source için en uygun grafik ayarları: NVIDIA GeForce RTX 3060, 1080p çözünürlükte Ultra ön ayarında 60 FPS tutar (500–775 FPS); NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB gibi giriş seviyesi kartlar için 1080p çözünürlükte Ultra uygundur (305–485 FPS). 1080p'de 144 FPS için Ultra ön ayarında NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB seviyesi gerekir (305–485 FPS). Rakamların kaynağı: FPSHQ model tahmini (ölçüm değil); 14.10.2026 itibarıyla veriler. (model doğruluğu)

veri yokoyunun donanım talebi
Ultra60 FPS için ön ayar · GeForce RTX 3060
—oyundaki ölçekleyiciler
+14%FPS kazancı: Ultra → Orta · GeForce RTX 3060
0veritabanındaki bağımsız ölçüm
FPSHQ birleşik model tahmini · veriler güncellendi · hesaplama yöntemi

Counter-Strike: Source için hangi ön ayar: 60, 120 ve 144 FPS

Her ekran kartı sınıfı için ortalama FPS'in hedefin altına düşmediği en iyi çözünürlük ve ön ayar birleşimi. Giriş ve orta sınıf 1080p'den, üst sınıf 1440p'den, tutkun sınıfı 4K'dan başlar.

Ekran kartı sınıfı60 FPS120 FPS144 FPS
Giriş seviyesi
GeForce GTX 1060 6GB
1080p · Ultra
305–485
1080p · Ultra
305–485
1080p · Ultra
305–485
Orta seviye
GeForce RTX 3060
1080p · Ultra
500–775
1080p · Ultra
500–775
1080p · Ultra
500–775
Üst seviye
GeForce RTX 3080
1440p · Ultra
485–730
1440p · Ultra
485–730
1440p · Ultra
485–730
Tutkun (enthusiast)
GeForce RTX 5080
4K · Ultra
500–750
4K · Ultra
500–750
4K · Ultra
500–750

İşlemci darboğazı olmadan hesaplanmıştır (test düzeneklerindeki gibi). ● — gerçek ölçüm değeri. "—" — hedef, sınıf için düşükte bile ulaşılamaz.

Ön ayarlara göre Counter-Strike: Source FPS (1080p)

Ön ayarlara göre Counter-Strike: Source FPS (1080p)Her sınıfın temsilci kartı için grafik ön ayarına göre ortalama FPS; kesikli çizgiler 60 ve 144 FPS hedefleridir.0200400600800Giriş seviyesi — GeForce GTX 1060 6GB · Düşük: 537 FPS537Orta seviye — GeForce RTX 3060 · Düşük: 666 FPS666Üst seviye — GeForce RTX 3080 · Düşük: 684 FPS684Tutkun (enthusiast) — GeForce RTX 5080 · Düşük: 686 FPS686DüşükGiriş seviyesi — GeForce GTX 1060 6GB · Orta: 460 FPS460Orta seviye — GeForce RTX 3060 · Orta: 644 FPS644Üst seviye — GeForce RTX 3080 · Orta: 680 FPS680Tutkun (enthusiast) — GeForce RTX 5080 · Orta: 686 FPS686OrtaGiriş seviyesi — GeForce GTX 1060 6GB · Yüksek: 393 FPS393Orta seviye — GeForce RTX 3060 · Yüksek: 609 FPS609Üst seviye — GeForce RTX 3080 · Yüksek: 675 FPS675Tutkun (enthusiast) — GeForce RTX 5080 · Yüksek: 685 FPS685YüksekGiriş seviyesi — GeForce GTX 1060 6GB · Ultra: 340 FPS340Orta seviye — GeForce RTX 3060 · Ultra: 567 FPS567Üst seviye — GeForce RTX 3080 · Ultra: 665 FPS665Tutkun (enthusiast) — GeForce RTX 5080 · Ultra: 685 FPS685Ultra60 FPS144 FPS
Giriş seviyesi — GeForce GTX 1060 6GBOrta seviye — GeForce RTX 3060Üst seviye — GeForce RTX 3080Tutkun (enthusiast) — GeForce RTX 5080
Ekran kartı · 1080pDüşükOrtaYüksekUltra
GeForce GTX 1060 6GB480–765410–655350–560305–485
GeForce RTX 3060585–910570–880535–830500–775
GeForce RTX 3080560–860555–855550–845545–835
GeForce RTX 5080565–855565–855560–855560–855
Kısaca

Counter-Strike: Source oyununda FPS nasıl artırılır?

model tahmini FPSHQ modeline göre GeForce RTX 3060, 1080p'de Counter-Strike: Source oyununda Ultra'da 500–775, Yüksek'te 535–830, Orta'da 570–880 ve Düşük'te 585–910 FPS verir: Ultra'dan Orta'ya geçmek +%14, Düşük'e geçmek +%17 kare kazandırır. FPS'i artırmanın en hızlı yolu aşağıdaki listedeki en ağır 3–4 ayarı düşürmek, ardından ölçeklendirmeyi açmak ve ancak sonra işleme çözünürlüğünü azaltmaktır. Rakamların kaynağı: FPSHQ model tahmini (ölçüm değil). (model doğruluğu)

GeForce RTX 3060 · 1080p Ultra
567 FPS
GeForce RTX 3060 · 1080p Medium
644 FPS
FPS kazancı: Ultra → Orta · GeForce RTX 3060
+14%

Counter-Strike: Source, Source motorunda çalışır ve hafif bir oyundur (10/100).

Rekabetçi nişancı oyununda kararlı FPS önemlidir. Hareket bulanıklığını kapatın.

Counter-Strike: Source DLSS, FSR veya XeSS destekliyor mu?

FPSHQ verilerine göre Counter-Strike: Source DLSS, FSR veya XeSS desteklemiyor. Geriye grafik ön ayarı, işleme çözünürlüğü ölçeği (oyunda varsa) ve sürücü düzeyinde ölçekleme — NVIDIA Image Scaling veya AMD RSR — kalıyor.

Oyun dışında yapılacaklar

  1. GPU sürücülerini güncelleyin.
  2. Arka plan uygulamalarını kapatın.
  3. Windows Oyun Modu'nu ve «Yüksek performans» güç planını açın; dizüstünü prize takılı kullanın — pilde ekran kartı düşürülmüş güç sınırıyla çalışır.
  4. FPS dalgalanıyorsa monitör yenileme hızının biraz altına sınırlayın (oyunda veya sürücü panelinde) — kareler daha düzenli gelir ve ekran kartı sınırda çalışmayı bırakır.
  5. Hiçbir şey yardımcı olmazsa çözünürlüğü düşürün.

Adımlar genel uygulamalardır; yukarıdaki sayılar FPSHQ modelinden (GeForce RTX 3060) gelir, sizin bilgisayarınızda ölçüm değildir.

Counter-Strike: Source içinde önce ne düşürülmeli

FPS hedefin altındaysa listeyi yukarıdan aşağı izleyin: önce çoğu oyunda GPU'yu en çok yoran ayarlar gelir.

  1. Hacimsel efektler (sis, bulutlar, ışık) FPS'e büyük etki
    Hacimsel sis ve bulutlar her karede hesaplanır; maksimumdan ortaya düşürmek genelde az görsel farkla belirgin kazanç sağlar.
  2. Gölge kalitesi ve mesafesi FPS'e büyük etki
    Gölge haritası çözünürlüğü ve çizim mesafesi, özellikle açık dünyalarda en pahalı rasterleştirme ayarlarındandır. Orta makul bir dengedir.
  3. Yansımalar (SSR) belirgin etki
    Yüksek kalitede ekran alanı yansımaları GPU'yu belirgin yorar; ortada fark çoğunlukla su ve parlak yüzeylerde görünür.
  4. Ortam perdeleme (Ambient Occlusion) belirgin etki
    Sahneye derinlik katar. Ağır varyantlar (HBAO+, RTAO) daha basit SSAO ile değiştirilebilir.
  5. Görüş mesafesi ve detay seviyesi belirgin etki
    Hem GPU'yu hem CPU'yu etkiler (karede daha çok nesne). İşlemci darboğazı varsa buradan ve kalabalık/bitki yoğunluğundan başlayın.
  6. Kenar yumuşatma belirgin etki
    MSAA ve süper örnekleme çok ağırdır; TAA veya ölçekleyicinin kenar yumuşatması (DLAA/FSR Native AA) benzer görüntüyü daha ucuza verir.
  7. Doku kalitesi VRAM'e bağlı
    VRAM yettiği sürece FPS'i neredeyse etkilemez; VRAM bitince takılmalar ve geç yüklenen dokular görülür. GeForce RTX 3060 kartında 12 GB VRAM var — dokuları maksimuma alabilirsiniz, neredeyse FPS kaybettirmez.
  8. Son işlem (hareket bulanıklığı, alan derinliği, gren) neredeyse etkisiz
    FPS'e maliyeti düşüktür, çoğunlukla zevk meselesidir; hareket bulanıklığı netlik için sıkça kapatılır.
  9. Anizotropik filtreleme neredeyse etkisiz
    Modern GPU'larda neredeyse bedava — 8x–16x bırakın.

Bunlar çoğu oyun için genel kurallardır: her ayarın tam etkisi motora ve sahneye bağlıdır. Bu sayfadaki FPS değerleri, ön ayarların tamamı için FPSHQ birleşik model tahminleridir.

Counter-Strike: Source FPS ölçümleri ve toplu verisi

Veritabanımızda henüz Counter-Strike: Source için gerçek ölçüm yok — bu sayfadaki değerler model tahminidir. Kendi ölçümünüzü gönderin: moderasyondan sonra hesaba katılır.

Counter-Strike: Source için hangi işlemci gerekir

Yüksek FPS'te sınır işlemciye geçer. FPSHQ modelinde işlemci tavanı Gaming Score'a ve oyunun talebine bağlıdır (Counter-Strike: Source: veri yok).

HedefGaming ScorePopüler işlemci örneği
60 FPS≥ 849Core i3-2100
120 FPS≥ 1.698FX-8320
144 FPS≥ 2.037Core i5-2400

Gaming Score, FPSHQ kataloğundaki işlemci oyun endeksidir. Asgari değer, modelin işlemci tavanı hedefin altına düşmeyecek şekilde hesaplanır.

Counter-Strike: Source hakkında daha fazlası

Kısaca

GeForce RTX 3060 ile Counter-Strike: Source için hangi grafik ayarları seçilmeli?

GeForce RTX 3060 ile Counter-Strike: Source için en uygunu 1080p ve Ultra ön ayarı — FPSHQ modeli 500–775 FPS veriyor. Daha fazla kare için gölgeleri ve hacimsel efektleri düşürün veya ölçeklemeyi açın.

güncellendi · kaynak: FPSHQ model tahmini

Sık sorulan sorular

GeForce RTX 3060 ile Counter-Strike: Source için hangi grafik ayarları seçilmeli?
GeForce RTX 3060 ile Counter-Strike: Source için en uygunu 1080p ve Ultra ön ayarı — FPSHQ modeli 500–775 FPS veriyor. Daha fazla kare için gölgeleri ve hacimsel efektleri düşürün veya ölçeklemeyi açın.
Counter-Strike: Source içinde 144 FPS için hangi ekran kartı gerekir?
Counter-Strike: Source içinde 1080p'de 144 FPS için Ultra ön ayarında GeForce GTX 1060 6GB (Giriş seviyesi) seviyesi gerekir — FPSHQ modeline göre 305–485 FPS.
Counter-Strike: Source içinde FPS'i en çok hangi ayarlar etkiler?
Çoğu oyunda olduğu gibi FPS'i en çok hacimsel efektler (sis, bulutlar), gölge kalitesi ve mesafesi, yansımalar ve ağır kenar yumuşatma düşürür. VRAM yettiği sürece dokular neredeyse etkisizdir.
Counter-Strike: Source içinde FPS'im neden tablodakinden düşük?
Değerler işlemci darboğazı olmadan ve güncel sürücülerle hesaplanır. Gerçek FPS işlemciye, bellek hızına ve kanal moduna, arka plan programlarına, oyun sürümüne ve sahneye bağlıdır. Kararlı 60 FPS için işlemci en az Core i3-2100 seviyesinde olmalı.
Counter-Strike: Source oyununda FPS nasıl artırılır?
En ağır ayarları (gölgeler, hacimsel efektler) düşürün, ardından ölçeklendirmeyi açın ve sürücüyü güncelleyin. FPSHQ modeline göre GeForce RTX 3060 ile 1080p'de Counter-Strike: Source oyununda Ultra'dan Orta'ya geçmek +%14 FPS kazandırır.
Counter-Strike: Source oyununda Ultra'dan Orta'ya geçince ne kadar FPS kazanırım?
FPSHQ modeline göre GeForce RTX 3060 ile 1080p'de: Ultra'da 500–775, Yüksek'te 535–830, Orta'da 570–880, Düşük'te 585–910 FPS — Orta, Ultra'ya göre +%14, Düşük +%17 verir.