VEIN grafik ayarları

FPSHQ modeline göre VEIN için en uygun grafik ayarları: NVIDIA GeForce RTX 3060, 1080p çözünürlükte Orta ön ayarında 60 FPS tutar (57–89 FPS); NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB gibi giriş seviyesi kartlar için 720p çözünürlükte Düşük uygundur (54–87 FPS). 1080p'de 144 FPS için Ultra ön ayarında NVIDIA GeForce RTX 5080 seviyesi gerekir (125–190 FPS). Rakamların kaynağı: FPSHQ model tahmini (ölçüm değil); 14.10.2026 itibarıyla veriler. (model doğruluğu)

83/100oyunun donanım talebi
Orta60 FPS için ön ayar · GeForce RTX 3060
FSRoyundaki ölçekleyiciler
+41%FPS kazancı: Ultra → Orta · GeForce RTX 3060
0veritabanındaki bağımsız ölçüm
FPSHQ birleşik model tahmini · veriler güncellendi · hesaplama yöntemi

VEIN için hangi ön ayar: 60, 120 ve 144 FPS

Her ekran kartı sınıfı için ortalama FPS'in hedefin altına düşmediği en iyi çözünürlük ve ön ayar birleşimi. Giriş ve orta sınıf 1080p'den, üst sınıf 1440p'den, tutkun sınıfı 4K'dan başlar.

Ekran kartı sınıfı60 FPS120 FPS144 FPS
Giriş seviyesi
GeForce GTX 1060 6GB
720p · Düşük
54–87
——
Orta seviye
GeForce RTX 3060
1080p · Orta
57–89
——
Üst seviye
GeForce RTX 3080
1440p · Yüksek
51–77
1080p · Düşük
110–175
720p · Orta
125–195
Tutkun (enthusiast)
GeForce RTX 5080
4K · Yüksek
54–81
1440p · Yüksek
99–155
1440p · Orta
115–180

İşlemci darboğazı olmadan hesaplanmıştır (test düzeneklerindeki gibi). ● — gerçek ölçüm değeri. "—" — hedef, sınıf için düşükte bile ulaşılamaz.

Ön ayarlara göre VEIN FPS (1080p)

Ön ayarlara göre VEIN FPS (1080p)Her sınıfın temsilci kartı için grafik ön ayarına göre ortalama FPS; kesikli çizgiler 60 ve 144 FPS hedefleridir.060120180240Giriş seviyesi — GeForce GTX 1060 6GB · Düşük: 42 FPS42Orta seviye — GeForce RTX 3060 · Düşük: 80 FPS80Üst seviye — GeForce RTX 3080 · Düşük: 136 FPS136Tutkun (enthusiast) — GeForce RTX 5080 · Düşük: 214 FPS214DüşükGiriş seviyesi — GeForce GTX 1060 6GB · Orta: 34 FPS34Orta seviye — GeForce RTX 3060 · Orta: 65 FPS65Üst seviye — GeForce RTX 3080 · Orta: 111 FPS111Tutkun (enthusiast) — GeForce RTX 5080 · Orta: 194 FPS194OrtaGiriş seviyesi — GeForce GTX 1060 6GB · Yüksek: 23 FPS23Orta seviye — GeForce RTX 3060 · Yüksek: 54 FPS54Üst seviye — GeForce RTX 3080 · Yüksek: 93 FPS93Tutkun (enthusiast) — GeForce RTX 5080 · Yüksek: 172 FPS172YüksekGiriş seviyesi — GeForce GTX 1060 6GB · Ultra: 19 FPS19Orta seviye — GeForce RTX 3060 · Ultra: 46 FPS46Üst seviye — GeForce RTX 3080 · Ultra: 79 FPS79Tutkun (enthusiast) — GeForce RTX 5080 · Ultra: 152 FPS152Ultra60 FPS144 FPS
Giriş seviyesi — GeForce GTX 1060 6GBOrta seviye — GeForce RTX 3060Üst seviye — GeForce RTX 3080Tutkun (enthusiast) — GeForce RTX 5080
Ekran kartı · 1080pDüşükOrtaYüksekUltra
GeForce GTX 1060 6GB37–6030–4920–3317–27
GeForce RTX 306070–11057–8947–7440–63
GeForce RTX 3080110–17591–14076–12064–99
GeForce RTX 5080175–270155–245140–215125–190

VEIN içinde DLSS, FSR ve XeSS: FSR

Oyun şunları destekler: FSR. Hesapta FPSHQ modelinin genel ölçekleme katsayıları kullanılır (Quality ×1,35, Balanced ×1,55, Performance ×1,85) — bu oyunda yapılmış bir ölçüm değildir. Çözünürlük 1440p, Yüksek ön ayar. Çarpanlar ekran kartı sınırına uygulanır: nihai FPS'i işlemci (test düzeneğinin referans CPU'su) ve oyunun kare sınırı keser.

Ekran kartıÖlçeklemesizQualityBalancedPerformanceKartta mevcut
GeForce GTX 1060 6GB10–1614–2115–2418–28FSR
GeForce RTX 306030–4540–6046–6955–82FSR
GeForce RTX 308051–7768–10578–12093–145FSR
GeForce RTX 508099–155125–195140–215155–240FSR

DLSS yalnızca NVIDIA RTX kartlarda çalışır; FSR ve XeSS her üreticinin kartında çalışır. Kare oluşturma hesaba dahil değildir.

Kısaca

VEIN oyununda FPS nasıl artırılır?

model tahmini FPSHQ modeline göre GeForce RTX 3060, 1080p'de VEIN oyununda Ultra'da 40–63, Yüksek'te 47–74, Orta'da 57–89 ve Düşük'te 70–110 FPS verir: Ultra'dan Orta'ya geçmek +%41, Düşük'e geçmek +%74 kare kazandırır. FPS'i artırmanın en hızlı yolu aşağıdaki listedeki en ağır 3–4 ayarı düşürmek, ardından ölçeklendirmeyi açmak ve ancak sonra işleme çözünürlüğünü azaltmaktır. Rakamların kaynağı: FPSHQ model tahmini (ölçüm değil). (model doğruluğu)

GeForce RTX 3060 · 1080p Ultra
46 FPS
GeForce RTX 3060 · 1080p Medium
65 FPS
FPS kazancı: Ultra → Orta · GeForce RTX 3060
+41%

VEIN, talepkar bir RPG oyunudur (83/100).

RPG'de çizim mesafesi ve gölgeler en önemlisidir.

VEIN geliştiricileri NVIDIA RTX 3080 or equivalent seviyesinde GPU önerir.

FSR, VEIN oyununda ne kadar FPS kazandırır?

FPSHQ modeline göre GeForce RTX 3060, 1440p Yüksek'te VEIN oyununda ölçeklendirme olmadan 30–45 FPS, FSR Quality modunda 40–60 FPS (+%34) ve Performance modunda 55–82 FPS (+%84) verir. Ölçeklendirme katsayıları modelin genel katsayılarıdır, bu oyunda ölçüm değildir; kare üretimi hesaba katılmaz. Oyunun desteği: FSR.

Üreticiler tarafından resmi olarak onaylı: FSR Upscaling (FSR 4), AMD FSR 3. VEIN için DLSS, FSR ve XeSS — ayrıntılar

Oyun dışında yapılacaklar

  1. GPU sürücülerini güncelleyin.
  2. Arka plan uygulamalarını kapatın.
  3. Windows Oyun Modu'nu ve «Yüksek performans» güç planını açın; dizüstünü prize takılı kullanın — pilde ekran kartı düşürülmüş güç sınırıyla çalışır.
  4. FPS dalgalanıyorsa monitör yenileme hızının biraz altına sınırlayın (oyunda veya sürücü panelinde) — kareler daha düzenli gelir ve ekran kartı sınırda çalışmayı bırakır.
  5. Hiçbir şey yardımcı olmazsa çözünürlüğü düşürün.

Adımlar genel uygulamalardır; yukarıdaki sayılar FPSHQ modelinden (GeForce RTX 3060) gelir, sizin bilgisayarınızda ölçüm değildir.

VEIN içinde önce ne düşürülmeli

FPS hedefin altındaysa listeyi yukarıdan aşağı izleyin: önce çoğu oyunda GPU'yu en çok yoran ayarlar gelir.

  1. Hacimsel efektler (sis, bulutlar, ışık) FPS'e büyük etki
    Hacimsel sis ve bulutlar her karede hesaplanır; maksimumdan ortaya düşürmek genelde az görsel farkla belirgin kazanç sağlar.
  2. Gölge kalitesi ve mesafesi FPS'e büyük etki
    Gölge haritası çözünürlüğü ve çizim mesafesi, özellikle açık dünyalarda en pahalı rasterleştirme ayarlarındandır. Orta makul bir dengedir.
  3. Yansımalar (SSR) belirgin etki
    Yüksek kalitede ekran alanı yansımaları GPU'yu belirgin yorar; ortada fark çoğunlukla su ve parlak yüzeylerde görünür.
  4. Ortam perdeleme (Ambient Occlusion) belirgin etki
    Sahneye derinlik katar. Ağır varyantlar (HBAO+, RTAO) daha basit SSAO ile değiştirilebilir.
  5. Görüş mesafesi ve detay seviyesi belirgin etki
    Hem GPU'yu hem CPU'yu etkiler (karede daha çok nesne). İşlemci darboğazı varsa buradan ve kalabalık/bitki yoğunluğundan başlayın.
  6. Kenar yumuşatma belirgin etki
    MSAA ve süper örnekleme çok ağırdır; TAA veya ölçekleyicinin kenar yumuşatması (DLAA/FSR Native AA) benzer görüntüyü daha ucuza verir.
  7. Doku kalitesi VRAM'e bağlı
    VRAM yettiği sürece FPS'i neredeyse etkilemez; VRAM bitince takılmalar ve geç yüklenen dokular görülür. GeForce RTX 3060 kartında 12 GB VRAM var — dokuları maksimuma alabilirsiniz, neredeyse FPS kaybettirmez.
  8. Son işlem (hareket bulanıklığı, alan derinliği, gren) neredeyse etkisiz
    FPS'e maliyeti düşüktür, çoğunlukla zevk meselesidir; hareket bulanıklığı netlik için sıkça kapatılır.
  9. Anizotropik filtreleme neredeyse etkisiz
    Modern GPU'larda neredeyse bedava — 8x–16x bırakın.

Bunlar çoğu oyun için genel kurallardır: her ayarın tam etkisi motora ve sahneye bağlıdır. Bu sayfadaki FPS değerleri, ön ayarların tamamı için FPSHQ birleşik model tahminleridir.

VEIN FPS ölçümleri ve toplu verisi

Veritabanımızda henüz VEIN için gerçek ölçüm yok — bu sayfadaki değerler model tahminidir. Kendi ölçümünüzü gönderin: moderasyondan sonra hesaba katılır.

VEIN için hangi işlemci gerekir

Yüksek FPS'te sınır işlemciye geçer. FPSHQ modelinde işlemci tavanı Gaming Score'a ve oyunun talebine bağlıdır (VEIN: 83/100).

HedefGaming ScorePopüler işlemci örneği
60 FPS≥ 2.445Core i7-2600K
120 FPS≥ 4.890Core i5-11600
144 FPS≥ 5.868Ryzen 7 8845HS

Gaming Score, FPSHQ kataloğundaki işlemci oyun endeksidir. Asgari değer, modelin işlemci tavanı hedefin altına düşmeyecek şekilde hesaplanır.

VEIN sistem gereksinimleri

Min. ekran kartı
NVIDIA RTX 2060 or equivalent
Önerilen ekran kartı
NVIDIA RTX 3080 or equivalent
Min. RAM
12 GB
Önerilen RAM
24 GB

VEIN hakkında daha fazlası

Kısaca

GeForce RTX 3060 ile VEIN için hangi grafik ayarları seçilmeli?

GeForce RTX 3060 ile VEIN için en uygunu 1080p ve Orta ön ayarı — FPSHQ modeli 57–89 FPS veriyor. Daha fazla kare için gölgeleri ve hacimsel efektleri düşürün veya ölçeklemeyi açın.

güncellendi · kaynak: FPSHQ model tahmini

Sık sorulan sorular

GeForce RTX 3060 ile VEIN için hangi grafik ayarları seçilmeli?
GeForce RTX 3060 ile VEIN için en uygunu 1080p ve Orta ön ayarı — FPSHQ modeli 57–89 FPS veriyor. Daha fazla kare için gölgeleri ve hacimsel efektleri düşürün veya ölçeklemeyi açın.
VEIN içinde 144 FPS için hangi ekran kartı gerekir?
VEIN içinde 1080p'de 144 FPS için Ultra ön ayarında GeForce RTX 5080 (Tutkun (enthusiast)) seviyesi gerekir — FPSHQ modeline göre 125–190 FPS.
VEIN DLSS, FSR veya XeSS destekliyor mu?
Evet, VEIN şunları destekliyor: FSR. Quality modunda FPSHQ modeli FPS'te yaklaşık ×1,35 varsayar — bu genel bir katsayıdır; gerçek kazanç sahneye bağlıdır. Çarpanlar ekran kartı sınırına uygulanır: nihai FPS'i işlemci (test düzeneğinin referans CPU'su) ve oyunun kare sınırı keser.
VEIN içinde FPS'i en çok hangi ayarlar etkiler?
Çoğu oyunda olduğu gibi FPS'i en çok hacimsel efektler (sis, bulutlar), gölge kalitesi ve mesafesi, yansımalar ve ağır kenar yumuşatma düşürür. VRAM yettiği sürece dokular neredeyse etkisizdir.
VEIN içinde FPS'im neden tablodakinden düşük?
Değerler işlemci darboğazı olmadan ve güncel sürücülerle hesaplanır. Gerçek FPS işlemciye, bellek hızına ve kanal moduna, arka plan programlarına, oyun sürümüne ve sahneye bağlıdır. Kararlı 60 FPS için işlemci en az Core i7-2600K seviyesinde olmalı.
VEIN oyununda FPS nasıl artırılır?
En ağır ayarları (gölgeler, hacimsel efektler) düşürün, ardından ölçeklendirmeyi (FSR) açın ve sürücüyü güncelleyin. FPSHQ modeline göre GeForce RTX 3060 ile 1080p'de VEIN oyununda Ultra'dan Orta'ya geçmek +%41 FPS kazandırır.
VEIN oyununda Ultra'dan Orta'ya geçince ne kadar FPS kazanırım?
FPSHQ modeline göre GeForce RTX 3060 ile 1080p'de: Ultra'da 40–63, Yüksek'te 47–74, Orta'da 57–89, Düşük'te 70–110 FPS — Orta, Ultra'ya göre +%41, Düşük +%74 verir.