Minecraft grafik ayarları
FPSHQ modeline göre Minecraft için en uygun grafik ayarları: NVIDIA GeForce RTX 3060, 1080p çözünürlükte Ultra ön ayarında 60 FPS tutar (≈187 FPS); NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB gibi giriş seviyesi kartlar için 1080p çözünürlükte Ultra uygundur (90–145 FPS). 1080p'de 144 FPS için Düşük ön ayarında NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB seviyesi gerekir (155–250 FPS). Rakamların kaynağı: FPSHQ'nin 1 bağımsız ölçümüne göre (inceleme testleri, doğrulanmış oyuncu ölçümleri); diğer değerler FPSHQ model tahminidir (ölçüm değil); 15.10.2026 itibarıyla veriler. (model doğruluğu)
Minecraft için hangi ön ayar: 60, 120 ve 144 FPS
Her ekran kartı sınıfı için ortalama FPS'in hedefin altına düşmediği en iyi çözünürlük ve ön ayar birleşimi. Giriş ve orta sınıf 1080p'den, üst sınıf 1440p'den, tutkun sınıfı 4K'dan başlar.
| Ekran kartı sınıfı | 60 FPS | 120 FPS | 144 FPS |
|---|---|---|---|
| Giriş seviyesi GeForce GTX 1060 6GB |
1080p · Ultra 90–145 | 1080p · Orta 125–205 | 1080p · Düşük 155–250 |
| Orta seviye GeForce RTX 3060 |
1080p · Ultra ≈187 | 1080p · Ultra ≈187 | 1080p · Ultra ≈187 |
| Üst seviye GeForce RTX 3080 |
1440p · Ultra ≈224 | 1440p · Ultra ≈224 | 1440p · Ultra ≈224 |
| Tutkun (enthusiast) GeForce RTX 5080 |
4K · Ultra ≈238 | 4K · Ultra ≈238 | 4K · Ultra ≈238 |
İşlemci darboğazı olmadan hesaplanmıştır (test düzeneklerindeki gibi). ● — gerçek ölçüm değeri. "—" — hedef, sınıf için düşükte bile ulaşılamaz.
Ön ayarlara göre Minecraft FPS (1080p)
| Ekran kartı · 1080p | Düşük | Orta | Yüksek | Ultra |
|---|---|---|---|---|
| GeForce GTX 1060 6GB | 155–250 | 125–205 | 105–170 | 90–145 |
| GeForce RTX 3060 | 325 | 264 | 222 | 187 |
| GeForce RTX 3080 | 507 | 435 | 376 | 318 |
| GeForce RTX 5080 | 700 | 700 | 700 | 613 |
Minecraft oyununda FPS nasıl artırılır?
model tahmini FPSHQ modeline göre GeForce RTX 3060, 1080p'de Minecraft oyununda Ultra'da 187, Yüksek'te 222, Orta'da 264 ve Düşük'te 325 FPS verir: Ultra'dan Orta'ya geçmek +%41, Düşük'e geçmek +%74 kare kazandırır. FPS'i artırmanın en hızlı yolu aşağıdaki listedeki en ağır 3–4 ayarı düşürmek, ardından ölçeklendirmeyi açmak ve ancak sonra işleme çözünürlüğünü azaltmaktır. Rakamların kaynağı: FPSHQ'nin 1 bağımsız ölçümüne göre (inceleme testleri, doğrulanmış oyuncu ölçümleri); diğer değerler FPSHQ model tahminidir (ölçüm değil). (model doğruluğu)
- GeForce RTX 3060 · 1080p Ultra
- 187 FPS
- GeForce RTX 3060 · 1080p Medium
- 264 FPS
- FPS kazancı: Ultra → Orta · GeForce RTX 3060
- +41%
Minecraft, hafif bir Sandbox oyunudur (27/100).
Minecraft (Sandbox): Yüksek ayardan başlayıp en ağır seçenekleri düşürün.
Minecraft geliştiricileri GTX 700 / RX 200 seviyesinde GPU önerir.
Minecraft DLSS, FSR veya XeSS destekliyor mu?
FPSHQ verilerine göre Minecraft DLSS, FSR veya XeSS desteklemiyor. Geriye grafik ön ayarı, işleme çözünürlüğü ölçeği (oyunda varsa) ve sürücü düzeyinde ölçekleme — NVIDIA Image Scaling veya AMD RSR — kalıyor.
Oyun dışında yapılacaklar
- GPU sürücülerini güncelleyin.
- Arka plan uygulamalarını kapatın.
- Windows Oyun Modu'nu ve «Yüksek performans» güç planını açın; dizüstünü prize takılı kullanın — pilde ekran kartı düşürülmüş güç sınırıyla çalışır.
- FPS dalgalanıyorsa monitör yenileme hızının biraz altına sınırlayın (oyunda veya sürücü panelinde) — kareler daha düzenli gelir ve ekran kartı sınırda çalışmayı bırakır.
- Hiçbir şey yardımcı olmazsa çözünürlüğü düşürün.
Adımlar genel uygulamalardır; yukarıdaki sayılar FPSHQ modelinden (GeForce RTX 3060) gelir, sizin bilgisayarınızda ölçüm değildir.
Minecraft içinde önce ne düşürülmeli
FPS hedefin altındaysa listeyi yukarıdan aşağı izleyin: önce çoğu oyunda GPU'yu en çok yoran ayarlar gelir.
- Hacimsel efektler (sis, bulutlar, ışık) FPS'e büyük etki
Hacimsel sis ve bulutlar her karede hesaplanır; maksimumdan ortaya düşürmek genelde az görsel farkla belirgin kazanç sağlar. - Gölge kalitesi ve mesafesi FPS'e büyük etki
Gölge haritası çözünürlüğü ve çizim mesafesi, özellikle açık dünyalarda en pahalı rasterleştirme ayarlarındandır. Orta makul bir dengedir. - Yansımalar (SSR) belirgin etki
Yüksek kalitede ekran alanı yansımaları GPU'yu belirgin yorar; ortada fark çoğunlukla su ve parlak yüzeylerde görünür. - Ortam perdeleme (Ambient Occlusion) belirgin etki
Sahneye derinlik katar. Ağır varyantlar (HBAO+, RTAO) daha basit SSAO ile değiştirilebilir. - Görüş mesafesi ve detay seviyesi belirgin etki
Hem GPU'yu hem CPU'yu etkiler (karede daha çok nesne). İşlemci darboğazı varsa buradan ve kalabalık/bitki yoğunluğundan başlayın. - Kenar yumuşatma belirgin etki
MSAA ve süper örnekleme çok ağırdır; TAA veya ölçekleyicinin kenar yumuşatması (DLAA/FSR Native AA) benzer görüntüyü daha ucuza verir. - Doku kalitesi VRAM'e bağlı
VRAM yettiği sürece FPS'i neredeyse etkilemez; VRAM bitince takılmalar ve geç yüklenen dokular görülür. GeForce RTX 3060 kartında 12 GB VRAM var — dokuları maksimuma alabilirsiniz, neredeyse FPS kaybettirmez. - Son işlem (hareket bulanıklığı, alan derinliği, gren) neredeyse etkisiz
FPS'e maliyeti düşüktür, çoğunlukla zevk meselesidir; hareket bulanıklığı netlik için sıkça kapatılır. - Anizotropik filtreleme neredeyse etkisiz
Modern GPU'larda neredeyse bedava — 8x–16x bırakın.
Bunlar çoğu oyun için genel kurallardır: her ayarın tam etkisi motora ve sahneye bağlıdır. Bu sayfadaki FPS değerleri, ön ayarların tamamı için FPSHQ birleşik model tahminleridir.
Minecraft FPS ölçümleri ve toplu verisi
Veritabanında bu oyuna ait 1 bağımsız ölçüm (1 tanesi kullanıcılardan; onaylı gönderim: 2) ve ayrıca işaretlenen 178 satır toplu inceleme verisi var. Aşağıda bir örneklem.
| Ekran kartı | Çözünürlük | Ön ayar | Ortalama FPS | 1% low | Kaynak |
|---|---|---|---|---|---|
| GeForce RTX 5090 | 1080p | Ultra | 700 | 546 | incelemelerin toplu verileri |
| GeForce RTX 4080 Super | 1080p | Ultra | 557 | 434 | incelemelerin toplu verileri |
| GeForce RTX 5070 Ti | 1080p | Ultra | 500 | 390 | incelemelerin toplu verileri |
| Radeon RX 7900 XT | 1080p | Ultra | 443 | 346 | incelemelerin toplu verileri |
| Radeon RX 9070 | 1080p | Ultra | 409 | 319 | incelemelerin toplu verileri |
| GeForce RTX 3090 | 1080p | Ultra | 409 | 319 | incelemelerin toplu verileri |
| Radeon RX 6950 XT | 1080p | Ultra | 312 | 243 | incelemelerin toplu verileri |
| Radeon RX 7800 XT | 1080p | Ultra | 341 | 266 | incelemelerin toplu verileri |
| Radeon RX 6800 XT | 1080p | Ultra | 284 | 222 | incelemelerin toplu verileri |
| MSI Gaming X Trio GeForce RTX 4060 Ti | 1080p | Orta | 300 | — | kullanıcı ölçümü |
| GeForce RTX 3060 Ti | 1080p | Ultra | 227 | 177 | incelemelerin toplu verileri |
| GeForce RTX 4060 | 1080p | Ultra | 216 | 168 | incelemelerin toplu verileri |
| Intel Arc A770 | 1080p | Ultra | 204 | 159 | incelemelerin toplu verileri |
| Radeon RX 6600 | 1080p | Ultra | 159 | 124 | incelemelerin toplu verileri |
Minecraft için hangi işlemci gerekir
Yüksek FPS'te sınır işlemciye geçer. FPSHQ modelinde işlemci tavanı Gaming Score'a ve oyunun talebine bağlıdır (Minecraft: 27/100).
| Hedef | Gaming Score | Popüler işlemci örneği |
|---|---|---|
| 60 FPS | ≥ 1.395 | Core i3-2100 |
| 120 FPS | ≥ 2.789 | Core i5-6600 |
| 144 FPS | ≥ 3.347 | Ryzen 7 2700 |
Gaming Score, FPSHQ kataloğundaki işlemci oyun endeksidir. Asgari değer, modelin işlemci tavanı hedefin altına düşmeyecek şekilde hesaplanır.
Minecraft sistem gereksinimleri
- Min. ekran kartı
- Intel HD 4000 / Radeon R5
- Önerilen ekran kartı
- GTX 700 / RX 200
- Min. RAM
- 4 GB
- Önerilen RAM
- 8 GB
Minecraft hakkında daha fazlası
GeForce RTX 3060 ile Minecraft için hangi grafik ayarları seçilmeli?
GeForce RTX 3060 ile Minecraft için en uygunu 1080p ve Ultra ön ayarı — FPSHQ modeli ≈187 FPS veriyor. Daha fazla kare için gölgeleri ve hacimsel efektleri düşürün veya ölçeklemeyi açın.