Overwatch 2 grafik ayarları

FPSHQ modeline göre Overwatch 2 için en uygun grafik ayarları: NVIDIA GeForce RTX 3060, 1080p çözünürlükte Ultra ön ayarında 60 FPS tutar (≈213 FPS); NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB gibi giriş seviyesi kartlar için 1080p çözünürlükte Ultra uygundur (100–165 FPS). 1080p'de 144 FPS için Orta ön ayarında NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB seviyesi gerekir (145–230 FPS). Rakamların kaynağı: FPSHQ model tahmini (ölçüm değil); 15.10.2026 itibarıyla veriler. (model doğruluğu)

24/100oyunun donanım talebi
Ultra60 FPS için ön ayar · GeForce RTX 3060
XeSSoyundaki ölçekleyiciler
+41%FPS kazancı: Ultra → Orta · GeForce RTX 3060
0veritabanındaki bağımsız ölçüm
700 FPSoyunun FPS sınırı
FPSHQ birleşik model tahmini · veriler güncellendi · hesaplama yöntemi

Overwatch 2 için hangi ön ayar: 60, 120 ve 144 FPS

Her ekran kartı sınıfı için ortalama FPS'in hedefin altına düşmediği en iyi çözünürlük ve ön ayar birleşimi. Giriş ve orta sınıf 1080p'den, üst sınıf 1440p'den, tutkun sınıfı 4K'dan başlar.

Ekran kartı sınıfı60 FPS120 FPS144 FPS
Giriş seviyesi
GeForce GTX 1060 6GB
1080p · Ultra
100–165
1080p · Yüksek
120–190
1080p · Orta
145–230
Orta seviye
GeForce RTX 3060
1080p · Ultra
≈213
1080p · Ultra
≈213
1080p · Ultra
≈213
Üst seviye
GeForce RTX 3080
1440p · Ultra
≈255
1440p · Ultra
≈255
1440p · Ultra
≈255
Tutkun (enthusiast)
GeForce RTX 5080
4K · Ultra
≈270
4K · Ultra
≈270
4K · Ultra
≈270

İşlemci darboğazı olmadan hesaplanmıştır (test düzeneklerindeki gibi). ● — gerçek ölçüm değeri. "—" — hedef, sınıf için düşükte bile ulaşılamaz.

Ön ayarlara göre Overwatch 2 FPS (1080p)

Ön ayarlara göre Overwatch 2 FPS (1080p)Her sınıfın temsilci kartı için grafik ön ayarına göre ortalama FPS; kesikli çizgiler 60 ve 144 FPS hedefleridir.0200400600800Giriş seviyesi — GeForce GTX 1060 6GB · Düşük: 197 FPS197Orta seviye — GeForce RTX 3060 · Düşük: 369 FPS369Üst seviye — GeForce RTX 3080 · Düşük: 577 FPS577Tutkun (enthusiast) — GeForce RTX 5080 · Düşük: 700 FPS700DüşükGiriş seviyesi — GeForce GTX 1060 6GB · Orta: 159 FPS159Orta seviye — GeForce RTX 3060 · Orta: 300 FPS300Üst seviye — GeForce RTX 3080 · Orta: 495 FPS495Tutkun (enthusiast) — GeForce RTX 5080 · Orta: 700 FPS700OrtaGiriş seviyesi — GeForce GTX 1060 6GB · Yüksek: 132 FPS132Orta seviye — GeForce RTX 3060 · Yüksek: 252 FPS252Üst seviye — GeForce RTX 3080 · Yüksek: 428 FPS428Tutkun (enthusiast) — GeForce RTX 5080 · Yüksek: 700 FPS700YüksekGiriş seviyesi — GeForce GTX 1060 6GB · Ultra: 113 FPS113Orta seviye — GeForce RTX 3060 · Ultra: 213 FPS213Üst seviye — GeForce RTX 3080 · Ultra: 361 FPS361Tutkun (enthusiast) — GeForce RTX 5080 · Ultra: 697 FPS697Ultra60 FPS144 FPS
Giriş seviyesi — GeForce GTX 1060 6GBOrta seviye — GeForce RTX 3060Üst seviye — GeForce RTX 3080Tutkun (enthusiast) — GeForce RTX 5080
Ekran kartı · 1080pDüşükOrtaYüksekUltra
GeForce GTX 1060 6GB175–285145–230120–190100–165
GeForce RTX 3060369300252213
GeForce RTX 3080577495428361
GeForce RTX 5080700700700697

Overwatch 2 içinde DLSS, FSR ve XeSS: XeSS

Oyun şunları destekler: XeSS. Hesapta FPSHQ modelinin genel ölçekleme katsayıları kullanılır (Quality ×1,35, Balanced ×1,55, Performance ×1,85) — bu oyunda yapılmış bir ölçüm değildir. Çözünürlük 1440p, Yüksek ön ayar. Çarpanlar ekran kartı sınırına uygulanır: nihai FPS'i işlemci (test düzeneğinin referans CPU'su) ve oyunun kare sınırı keser.

Ekran kartıÖlçeklemesizQualityBalancedPerformanceKartta mevcut
GeForce GTX 1060 6GB72–11098–145110–170130–200XeSS
GeForce RTX 3060177238273325XeSS
GeForce RTX 3080300399451520XeSS
GeForce RTX 5080579666691700XeSS

DLSS yalnızca NVIDIA RTX kartlarda çalışır; FSR ve XeSS her üreticinin kartında çalışır. Kare oluşturma hesaba dahil değildir.

Kısaca

Overwatch 2 oyununda FPS nasıl artırılır?

model tahmini FPSHQ modeline göre GeForce RTX 3060, 1080p'de Overwatch 2 oyununda Ultra'da 213, Yüksek'te 252, Orta'da 300 ve Düşük'te 369 FPS verir: Ultra'dan Orta'ya geçmek +%41, Düşük'e geçmek +%73 kare kazandırır. FPS'i artırmanın en hızlı yolu aşağıdaki listedeki en ağır 3–4 ayarı düşürmek, ardından ölçeklendirmeyi açmak ve ancak sonra işleme çözünürlüğünü azaltmaktır. Rakamların kaynağı: FPSHQ model tahmini (ölçüm değil). (model doğruluğu)

GeForce RTX 3060 · 1080p Ultra
213 FPS
GeForce RTX 3060 · 1080p Medium
300 FPS
FPS kazancı: Ultra → Orta · GeForce RTX 3060
+41%

Overwatch 2, hafif bir Shooter oyunudur (24/100).

Rekabetçi nişancı oyununda kararlı FPS önemlidir. Hareket bulanıklığını kapatın.

Overwatch 2 geliştiricileri NVIDIA® GeForce® GTX 1060/ GeForce® GTX 1650 или AMD R9 380/AMD RX 6400 или Intel® Arc™ A770 seviyesinde GPU önerir.

XeSS, Overwatch 2 oyununda ne kadar FPS kazandırır?

FPSHQ modeline göre GeForce RTX 3060, 1440p Yüksek'te Overwatch 2 oyununda ölçeklendirme olmadan 177 FPS, XeSS Quality modunda 238 FPS (+%34) ve Performance modunda 325 FPS (+%84) verir. Ölçeklendirme katsayıları modelin genel katsayılarıdır, bu oyunda ölçüm değildir; kare üretimi hesaba katılmaz. Oyunun desteği: XeSS.

Üreticiler tarafından resmi olarak onaylı: XeSS. Overwatch 2 için DLSS, FSR ve XeSS — ayrıntılar

Oyun dışında yapılacaklar

  1. GPU sürücülerini güncelleyin.
  2. Arka plan uygulamalarını kapatın.
  3. Windows Oyun Modu'nu ve «Yüksek performans» güç planını açın; dizüstünü prize takılı kullanın — pilde ekran kartı düşürülmüş güç sınırıyla çalışır.
  4. FPS dalgalanıyorsa monitör yenileme hızının biraz altına sınırlayın (oyunda veya sürücü panelinde) — kareler daha düzenli gelir ve ekran kartı sınırda çalışmayı bırakır.
  5. Hiçbir şey yardımcı olmazsa çözünürlüğü düşürün.

Adımlar genel uygulamalardır; yukarıdaki sayılar FPSHQ modelinden (GeForce RTX 3060) gelir, sizin bilgisayarınızda ölçüm değildir.

Overwatch 2 içinde önce ne düşürülmeli

FPS hedefin altındaysa listeyi yukarıdan aşağı izleyin: önce çoğu oyunda GPU'yu en çok yoran ayarlar gelir.

  1. Hacimsel efektler (sis, bulutlar, ışık) FPS'e büyük etki
    Hacimsel sis ve bulutlar her karede hesaplanır; maksimumdan ortaya düşürmek genelde az görsel farkla belirgin kazanç sağlar.
  2. Gölge kalitesi ve mesafesi FPS'e büyük etki
    Gölge haritası çözünürlüğü ve çizim mesafesi, özellikle açık dünyalarda en pahalı rasterleştirme ayarlarındandır. Orta makul bir dengedir.
  3. Yansımalar (SSR) belirgin etki
    Yüksek kalitede ekran alanı yansımaları GPU'yu belirgin yorar; ortada fark çoğunlukla su ve parlak yüzeylerde görünür.
  4. Ortam perdeleme (Ambient Occlusion) belirgin etki
    Sahneye derinlik katar. Ağır varyantlar (HBAO+, RTAO) daha basit SSAO ile değiştirilebilir.
  5. Görüş mesafesi ve detay seviyesi belirgin etki
    Hem GPU'yu hem CPU'yu etkiler (karede daha çok nesne). İşlemci darboğazı varsa buradan ve kalabalık/bitki yoğunluğundan başlayın.
  6. Kenar yumuşatma belirgin etki
    MSAA ve süper örnekleme çok ağırdır; TAA veya ölçekleyicinin kenar yumuşatması (DLAA/FSR Native AA) benzer görüntüyü daha ucuza verir.
  7. Doku kalitesi VRAM'e bağlı
    VRAM yettiği sürece FPS'i neredeyse etkilemez; VRAM bitince takılmalar ve geç yüklenen dokular görülür. GeForce RTX 3060 kartında 12 GB VRAM var — dokuları maksimuma alabilirsiniz, neredeyse FPS kaybettirmez.
  8. Son işlem (hareket bulanıklığı, alan derinliği, gren) neredeyse etkisiz
    FPS'e maliyeti düşüktür, çoğunlukla zevk meselesidir; hareket bulanıklığı netlik için sıkça kapatılır.
  9. Anizotropik filtreleme neredeyse etkisiz
    Modern GPU'larda neredeyse bedava — 8x–16x bırakın.

Bunlar çoğu oyun için genel kurallardır: her ayarın tam etkisi motora ve sahneye bağlıdır. Bu sayfadaki FPS değerleri, ön ayarların tamamı için FPSHQ birleşik model tahminleridir.

Overwatch 2 FPS ölçümleri ve toplu verisi

Veritabanında bu oyuna ait 0 bağımsız ölçüm (0 tanesi kullanıcılardan; onaylı gönderim: 0) ve ayrıca işaretlenen 178 satır toplu inceleme verisi var. Aşağıda bir örneklem.

Ekran kartıÇözünürlükÖn ayarOrtalama FPS1% lowKaynak
GeForce RTX 50901080pUltra700546incelemelerin toplu verileri
GeForce RTX 4080 Super1080pUltra633494incelemelerin toplu verileri
Radeon RX 7900 XTX1080pUltra613478incelemelerin toplu verileri
Radeon RX 7900 XT1080pUltra503392incelemelerin toplu verileri
Radeon RX 90701080pUltra465363incelemelerin toplu verileri
GeForce RTX 50701080pUltra452353incelemelerin toplu verileri
Radeon RX 7900 GRE1080pUltra420328incelemelerin toplu verileri
Radeon RX 7800 XT1080pUltra387302incelemelerin toplu verileri
Radeon RX 6800 XT1080pUltra323252incelemelerin toplu verileri
GeForce RTX 3070 Ti1080pUltra303236incelemelerin toplu verileri
GeForce RTX 3060 Ti1080pUltra258201incelemelerin toplu verileri
Intel Arc B5801080pUltra271211incelemelerin toplu verileri
Intel Arc A7701080pUltra232181incelemelerin toplu verileri
Radeon RX 66001080pUltra181141incelemelerin toplu verileri

Overwatch 2 için hangi işlemci gerekir

Yüksek FPS'te sınır işlemciye geçer. FPSHQ modelinde işlemci tavanı Gaming Score'a ve oyunun talebine bağlıdır (Overwatch 2: 24/100).

HedefGaming ScorePopüler işlemci örneği
60 FPS≥ 1.315Core i3-2100
120 FPS≥ 2.630Xeon E5-2680 v4
144 FPS≥ 3.155Ryzen 7 1800X

Gaming Score, FPSHQ kataloğundaki işlemci oyun endeksidir. Asgari değer, modelin işlemci tavanı hedefin altına düşmeyecek şekilde hesaplanır.

Overwatch 2 sistem gereksinimleri

Önerilen ekran kartı
NVIDIA® GeForce® GTX 1060/ GeForce® GTX 1650 veya AMD R9 380/AMD RX 6400 veya Intel® Arc™ A770
Min. RAM
6 GB
Önerilen RAM
8 GB

Overwatch 2 hakkında daha fazlası

Kısaca

GeForce RTX 3060 ile Overwatch 2 için hangi grafik ayarları seçilmeli?

GeForce RTX 3060 ile Overwatch 2 için en uygunu 1080p ve Ultra ön ayarı — FPSHQ modeli ≈213 FPS veriyor. Daha fazla kare için gölgeleri ve hacimsel efektleri düşürün veya ölçeklemeyi açın.

güncellendi · kaynak: FPSHQ model tahmini

Sık sorulan sorular

GeForce RTX 3060 ile Overwatch 2 için hangi grafik ayarları seçilmeli?
GeForce RTX 3060 ile Overwatch 2 için en uygunu 1080p ve Ultra ön ayarı — FPSHQ modeli ≈213 FPS veriyor. Daha fazla kare için gölgeleri ve hacimsel efektleri düşürün veya ölçeklemeyi açın.
Overwatch 2 içinde 144 FPS için hangi ekran kartı gerekir?
Overwatch 2 içinde 1080p'de 144 FPS için Orta ön ayarında GeForce GTX 1060 6GB (Giriş seviyesi) seviyesi gerekir — FPSHQ modeline göre 145–230 FPS.
Overwatch 2 DLSS, FSR veya XeSS destekliyor mu?
Evet, Overwatch 2 şunları destekliyor: XeSS. Quality modunda FPSHQ modeli FPS'te yaklaşık ×1,35 varsayar — bu genel bir katsayıdır; gerçek kazanç sahneye bağlıdır. Çarpanlar ekran kartı sınırına uygulanır: nihai FPS'i işlemci (test düzeneğinin referans CPU'su) ve oyunun kare sınırı keser.
Overwatch 2 içinde FPS'i en çok hangi ayarlar etkiler?
Çoğu oyunda olduğu gibi FPS'i en çok hacimsel efektler (sis, bulutlar), gölge kalitesi ve mesafesi, yansımalar ve ağır kenar yumuşatma düşürür. VRAM yettiği sürece dokular neredeyse etkisizdir.
Overwatch 2 içinde FPS'im neden tablodakinden düşük?
Değerler işlemci darboğazı olmadan ve güncel sürücülerle hesaplanır. Gerçek FPS işlemciye, bellek hızına ve kanal moduna, arka plan programlarına, oyun sürümüne ve sahneye bağlıdır. Kararlı 60 FPS için işlemci en az Core i3-2100 seviyesinde olmalı.
Overwatch 2 oyununda FPS nasıl artırılır?
En ağır ayarları (gölgeler, hacimsel efektler) düşürün, ardından ölçeklendirmeyi (XeSS) açın ve sürücüyü güncelleyin. FPSHQ modeline göre GeForce RTX 3060 ile 1080p'de Overwatch 2 oyununda Ultra'dan Orta'ya geçmek +%41 FPS kazandırır.
Overwatch 2 oyununda Ultra'dan Orta'ya geçince ne kadar FPS kazanırım?
FPSHQ modeline göre GeForce RTX 3060 ile 1080p'de: Ultra'da 213, Yüksek'te 252, Orta'da 300, Düşük'te 369 FPS — Orta, Ultra'ya göre +%41, Düşük +%73 verir.