GeForce RTX 3080 ve benzer kartlar için Rust grafik ayarları
NVIDIA GeForce RTX 3080 ile Rust için en uygunu 1440p ve Ultra ön ayarı: FPSHQ modeli 62–94 FPS veriyor. 144 FPS için — 1080p, Orta (125–195 FPS). Rakamların kaynağı: FPSHQ model tahmini (ölçüm değil). (model doğruluğu)
GeForce RTX 3080 ile Rust FPS: çözünürlükler × ön ayarlar
Isı haritası: hücre ne kadar yeşilse FPS payı o kadar büyük. Yeşil — 60+ FPS, sarı — 45–59, turuncu — 30–44, kırmızı — 30'un altı.
| Çözünürlük | Düşük | Orta | Yüksek | Ultra |
|---|---|---|---|---|
| 720p 1280×720 | 190–295 | 170–265 | 145–230 | 130–200 |
| 1080p 1920×1080 | 150–235 | 125–195 | 105–165 | 91–145 |
| 1440p 2560×1440 | 105–165 | 86–130 | 72–110 | 62–94 |
| 4K 3840×2160 | 56–88 | 45–71 | 37–58 | 32–51 |
● — gerçek ölçüm; geri kalanı işlemci darboğazı olmadan FPSHQ model tahmini.
FPS cetveli: 1440p çözünürlükte ön ayarlar
Üst seviye: Rust içinde 60 FPS için kartlar ve ön ayar
Sınıf, FPSHQ Bench Score değeri 4.000 ile 6.499 arasındaki modelleri kapsar; aşağıda en çok aranlar.
| Ekran kartı | VRAM | 1080p · 60 FPS | 1440p · 60 FPS | Hangi oyunları çalıştırır |
|---|---|---|---|---|
| GeForce RTX 3080 | 10 GB | 1080p · Ultra 91–145 | 1440p · Ultra 62–94 |
Aç → |
| GeForce RTX 5060 | 8 GB | 1080p · Ultra 69–105 | 1440p · Yüksek 54–79 |
Aç → |
| GeForce RTX 5070 | 12 GB | 1080p · Ultra 110–180 | 1440p · Ultra 77–120 |
Aç → |
| GeForce RTX 3070 | 8 GB | 1080p · Ultra 74–115 | 1440p · Ultra 50–74 |
Aç → |
| GeForce RTX 5060 Ti | 16 GB | 1080p · Ultra 83–130 | 1440p · Ultra 56–84 |
Aç → |
| GeForce RTX 4060 Ti | 8 GB | 1080p · Ultra 78–120 | 1440p · Ultra 52–77 |
Aç → |
| GeForce RTX 3070 Ti | 8 GB | 1080p · Ultra 76–120 | 1440p · Ultra 51–76 |
Aç → |
| GeForce RTX 3080 Ti | 12 GB | 1080p · Ultra 100–160 | 1440p · Ultra 68–105 |
Aç → |
GeForce RTX 3080 ile önce ne düşürülmeli
Üst seviye kartlarda 1440p için pay vardır; yüksek yenileme hızlı monitörlerde dokuları değil gölgeleri ve hacimsel efektleri düşürün.
- Hacimsel efektler (sis, bulutlar, ışık) FPS'e büyük etki
Hacimsel sis ve bulutlar her karede hesaplanır; maksimumdan ortaya düşürmek genelde az görsel farkla belirgin kazanç sağlar. - Gölge kalitesi ve mesafesi FPS'e büyük etki
Gölge haritası çözünürlüğü ve çizim mesafesi, özellikle açık dünyalarda en pahalı rasterleştirme ayarlarındandır. Orta makul bir dengedir. - Yansımalar (SSR) belirgin etki
Yüksek kalitede ekran alanı yansımaları GPU'yu belirgin yorar; ortada fark çoğunlukla su ve parlak yüzeylerde görünür. - Ortam perdeleme (Ambient Occlusion) belirgin etki
Sahneye derinlik katar. Ağır varyantlar (HBAO+, RTAO) daha basit SSAO ile değiştirilebilir. - Görüş mesafesi ve detay seviyesi belirgin etki
Hem GPU'yu hem CPU'yu etkiler (karede daha çok nesne). İşlemci darboğazı varsa buradan ve kalabalık/bitki yoğunluğundan başlayın. - Kenar yumuşatma belirgin etki
MSAA ve süper örnekleme çok ağırdır; TAA veya ölçekleyicinin kenar yumuşatması (DLAA/FSR Native AA) benzer görüntüyü daha ucuza verir. - Doku kalitesi VRAM'e bağlı
VRAM yettiği sürece FPS'i neredeyse etkilemez; VRAM bitince takılmalar ve geç yüklenen dokular görülür. GeForce RTX 3080 kartında 10 GB VRAM var — dokuları maksimuma alabilirsiniz, neredeyse FPS kaybettirmez. - Son işlem (hareket bulanıklığı, alan derinliği, gren) neredeyse etkisiz
FPS'e maliyeti düşüktür, çoğunlukla zevk meselesidir; hareket bulanıklığı netlik için sıkça kapatılır. - Anizotropik filtreleme neredeyse etkisiz
Modern GPU'larda neredeyse bedava — 8x–16x bırakın.
Bunlar çoğu oyun için genel kurallardır: her ayarın tam etkisi motora ve sahneye bağlıdır. Bu sayfadaki FPS değerleri, ön ayarların tamamı için FPSHQ birleşik model tahminleridir.
Rust: ekran kartı sınıflarının karşılaştırması (1080p, yüksek)
Kesikli çizgi — 60 FPS. Sınıf temsilcisi, aralıktaki en çok aranan modeldir.
GeForce RTX 3080 ile Rust için hangi ayarlar seçilmeli?
NVIDIA GeForce RTX 3080 ile Rust için en uygunu 1440p ve Ultra ön ayarı: FPSHQ modeli 62–94 FPS veriyor. 144 FPS için — 1080p, Orta (125–195 FPS).