Rust grafik ayarları
FPSHQ modeline göre Rust için en uygun grafik ayarları: NVIDIA GeForce RTX 3060, 1080p çözünürlükte Ultra ön ayarında 60 FPS tutar (59–92 FPS); NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB gibi giriş seviyesi kartlar için 1080p çözünürlükte Düşük uygundur (54–87 FPS). 1080p'de 144 FPS için Orta ön ayarında NVIDIA GeForce RTX 3080 seviyesi gerekir (125–200 FPS). Rakamların kaynağı: FPSHQ'nin 12 bağımsız ölçümüne göre (inceleme testleri, doğrulanmış oyuncu ölçümleri); diğer değerler FPSHQ model tahminidir (ölçüm değil); 15.10.2026 itibarıyla veriler. (model doğruluğu)
Rust için hangi ön ayar: 60, 120 ve 144 FPS
Her ekran kartı sınıfı için ortalama FPS'in hedefin altına düşmediği en iyi çözünürlük ve ön ayar birleşimi. Giriş ve orta sınıf 1080p'den, üst sınıf 1440p'den, tutkun sınıfı 4K'dan başlar.
| Ekran kartı sınıfı | 60 FPS | 120 FPS | 144 FPS |
|---|---|---|---|
| Giriş seviyesi GeForce GTX 1060 6GB |
1080p · Düşük 54–87 | — | — |
| Orta seviye GeForce RTX 3060 |
1080p · Ultra 59–92 | 720p · Orta 115–185 | 720p · Düşük 145–225 |
| Üst seviye GeForce RTX 3080 |
1440p · Ultra 63–95 | 1440p · Düşük 105–165 | 1080p · Orta 125–200 |
| Tutkun (enthusiast) GeForce RTX 5080 |
4K · Ultra 66–99 | 4K · Düşük 110–175 | 1440p · Ultra 120–185 |
İşlemci darboğazı olmadan hesaplanmıştır (test düzeneklerindeki gibi). ● — gerçek ölçüm değeri. "—" — hedef, sınıf için düşükte bile ulaşılamaz.
Ön ayarlara göre Rust FPS (1080p)
| Ekran kartı · 1080p | Düşük | Orta | Yüksek | Ultra |
|---|---|---|---|---|
| GeForce GTX 1060 6GB | 54–87 | 44–70 | 36–59 | 31–50 |
| GeForce RTX 3060 | 100–160 | 83–130 | 69–110 | 59–92 |
| GeForce RTX 3080 | 155–240 | 125–200 | 105–170 | 93–145 |
| GeForce RTX 5080 | 215–330 | 200–310 | 185–290 | 170–260 |
Rust oyununda FPS nasıl artırılır?
model tahmini FPSHQ modeline göre GeForce RTX 3060, 1080p'de Rust oyununda Ultra'da 59–92, Yüksek'te 69–110, Orta'da 83–130 ve Düşük'te 100–160 FPS verir: Ultra'dan Orta'ya geçmek +%40, Düşük'e geçmek +%73 kare kazandırır. FPS'i artırmanın en hızlı yolu aşağıdaki listedeki en ağır 3–4 ayarı düşürmek, ardından ölçeklendirmeyi açmak ve ancak sonra işleme çözünürlüğünü azaltmaktır. Rakamların kaynağı: FPSHQ'nin 12 bağımsız ölçümüne göre (inceleme testleri, doğrulanmış oyuncu ölçümleri); diğer değerler FPSHQ model tahminidir (ölçüm değil). (model doğruluğu)
- GeForce RTX 3060 · 1080p Ultra
- 67 FPS
- GeForce RTX 3060 · 1080p Medium
- 94 FPS
- FPS kazancı: Ultra → Orta · GeForce RTX 3060
- +40%
Rust, Unity motorunda çalışır ve orta bir oyundur (62/100).
Rust (Action): Yüksek ayardan başlayıp en ağır seçenekleri düşürün.
Rust geliştiricileri AMD Radeon RX 6600XT, NVIDIA GeForce RTX 3060, Intel Arc B580 seviyesinde GPU önerir.
Rust DLSS, FSR veya XeSS destekliyor mu?
FPSHQ verilerine göre Rust DLSS, FSR veya XeSS desteklemiyor. Geriye grafik ön ayarı, işleme çözünürlüğü ölçeği (oyunda varsa) ve sürücü düzeyinde ölçekleme — NVIDIA Image Scaling veya AMD RSR — kalıyor.
Oyun dışında yapılacaklar
- GPU sürücülerini güncelleyin.
- Arka plan uygulamalarını kapatın.
- Windows Oyun Modu'nu ve «Yüksek performans» güç planını açın; dizüstünü prize takılı kullanın — pilde ekran kartı düşürülmüş güç sınırıyla çalışır.
- FPS dalgalanıyorsa monitör yenileme hızının biraz altına sınırlayın (oyunda veya sürücü panelinde) — kareler daha düzenli gelir ve ekran kartı sınırda çalışmayı bırakır.
- Hiçbir şey yardımcı olmazsa çözünürlüğü düşürün.
Adımlar genel uygulamalardır; yukarıdaki sayılar FPSHQ modelinden (GeForce RTX 3060) gelir, sizin bilgisayarınızda ölçüm değildir.
Rust içinde önce ne düşürülmeli
FPS hedefin altındaysa listeyi yukarıdan aşağı izleyin: önce çoğu oyunda GPU'yu en çok yoran ayarlar gelir.
- Hacimsel efektler (sis, bulutlar, ışık) FPS'e büyük etki
Hacimsel sis ve bulutlar her karede hesaplanır; maksimumdan ortaya düşürmek genelde az görsel farkla belirgin kazanç sağlar. - Gölge kalitesi ve mesafesi FPS'e büyük etki
Gölge haritası çözünürlüğü ve çizim mesafesi, özellikle açık dünyalarda en pahalı rasterleştirme ayarlarındandır. Orta makul bir dengedir. - Yansımalar (SSR) belirgin etki
Yüksek kalitede ekran alanı yansımaları GPU'yu belirgin yorar; ortada fark çoğunlukla su ve parlak yüzeylerde görünür. - Ortam perdeleme (Ambient Occlusion) belirgin etki
Sahneye derinlik katar. Ağır varyantlar (HBAO+, RTAO) daha basit SSAO ile değiştirilebilir. - Görüş mesafesi ve detay seviyesi belirgin etki
Hem GPU'yu hem CPU'yu etkiler (karede daha çok nesne). İşlemci darboğazı varsa buradan ve kalabalık/bitki yoğunluğundan başlayın. - Kenar yumuşatma belirgin etki
MSAA ve süper örnekleme çok ağırdır; TAA veya ölçekleyicinin kenar yumuşatması (DLAA/FSR Native AA) benzer görüntüyü daha ucuza verir. - Doku kalitesi VRAM'e bağlı
VRAM yettiği sürece FPS'i neredeyse etkilemez; VRAM bitince takılmalar ve geç yüklenen dokular görülür. GeForce RTX 3060 kartında 12 GB VRAM var — dokuları maksimuma alabilirsiniz, neredeyse FPS kaybettirmez. - Son işlem (hareket bulanıklığı, alan derinliği, gren) neredeyse etkisiz
FPS'e maliyeti düşüktür, çoğunlukla zevk meselesidir; hareket bulanıklığı netlik için sıkça kapatılır. - Anizotropik filtreleme neredeyse etkisiz
Modern GPU'larda neredeyse bedava — 8x–16x bırakın.
Bunlar çoğu oyun için genel kurallardır: her ayarın tam etkisi motora ve sahneye bağlıdır. Bu sayfadaki FPS değerleri, ön ayarların tamamı için FPSHQ birleşik model tahminleridir.
Rust FPS ölçümleri ve toplu verisi
Veritabanında bu oyuna ait 12 bağımsız ölçüm (12 tanesi kullanıcılardan; onaylı gönderim: 19) ve ayrıca işaretlenen 0 satır toplu inceleme verisi var. Aşağıda bir örneklem.
| Ekran kartı | Çözünürlük | Ön ayar | Ortalama FPS | 1% low | Kaynak |
|---|---|---|---|---|---|
| ASUS ROG Strix GeForce RTX 4070 Ti Super | 1440p | Orta | 110 | — | kullanıcı ölçümü |
| GeForce RTX 3070 Ti | 1080p | Düşük | 150 | — | kullanıcı ölçümü |
| MSI Gaming X Trio GeForce RTX 5060 | 1080p | Yüksek | 120 | — | kullanıcı ölçümü |
| Gigabyte Eagle GeForce RTX 5060 | 1080p | Orta | 80 | — | kullanıcı ölçümü |
| GeForce RTX 5060 | 1080p | Ultra | 70 | — | kullanıcı ölçümü |
| Gigabyte Aorus Elite GeForce RTX 3060 Ti | 1080p | Düşük | 76 | — | kullanıcı ölçümü |
| MSI Gaming X Trio GeForce RTX 4060 | 1440p | Orta | 50 | — | kullanıcı ölçümü |
| MSI Suprim X GeForce RTX 3060 | 1080p | Düşük | 169 | — | kullanıcı ölçümü |
| MSI Ventus 3X GeForce RTX 2060 Super | 1080p | Orta | 80 | — | kullanıcı ölçümü |
| MSI Ventus 2X GeForce RTX 3050 | 1080p | Orta | 68 | — | kullanıcı ölçümü |
| Palit GameRock GeForce GTX 1650 | 1080p | Ultra | 100 | — | kullanıcı ölçümü |
| GeForce GTX 1650 | 1080p | Ultra | 125 | — | kullanıcı ölçümü |
Rust için hangi işlemci gerekir
Yüksek FPS'te sınır işlemciye geçer. FPSHQ modelinde işlemci tavanı Gaming Score'a ve oyunun talebine bağlıdır (Rust: 62/100).
| Hedef | Gaming Score | Popüler işlemci örneği |
|---|---|---|
| 60 FPS | ≥ 2.113 | Xeon E5-2670 v2 |
| 120 FPS | ≥ 4.226 | Core i9-9900 |
| 144 FPS | ≥ 5.071 | Core i9-10900K |
Gaming Score, FPSHQ kataloğundaki işlemci oyun endeksidir. Asgari değer, modelin işlemci tavanı hedefin altına düşmeyecek şekilde hesaplanır.
Rust sistem gereksinimleri
- Min. ekran kartı
- AMD Radeon RX 470, NVIDIA GeForce GTX 1060, Intel® Arc™ A580
- Önerilen ekran kartı
- AMD Radeon RX 6600XT, NVIDIA GeForce RTX 3060, Intel Arc B580
- Min. RAM
- 12 GB
- Önerilen RAM
- 16 GB
Rust hakkında daha fazlası
GeForce RTX 3060 ile Rust için hangi grafik ayarları seçilmeli?
GeForce RTX 3060 ile Rust için en uygunu 1080p ve Ultra ön ayarı — FPSHQ modeli 59–92 FPS veriyor. Daha fazla kare için gölgeleri ve hacimsel efektleri düşürün veya ölçeklemeyi açın.