🎯 Oyun türleri

MOBA oyunları (League of Legends, Dota 2): mütevazı donanım, yüksek yenileme ve oyun sonu takım savaşları neden takılır

MOBA'lar (multiplayer online battle arena) — League of Legends, Dota 2, Smite, Deadlock — mütevazı grafik taleplerine sahip, sabit bir haritada oynanan 5'e 5 takım oyunlarıdır: herhangi bir modern dahili GPU onları 1080p 60 FPS'te çalıştırır, orta segment bir PC ise yüksek yenilemeli monitörler için 200–300 FPS'e ulaşır. Sorun, düzinelerce büyü efektinin ve birimin işlemciyi aynı anda yüklediği oyun sonu takım savaşlarıdır; bu yüzden hızlı tek çekirdek performanslı bir işlemci ve bir SSD %1 low değerlerini sabit tutar.

League of Legends · Dota 2 · multiplayer online battle arena · LoL · Smite · MOBA oyunları · çok oyunculu çevrim içi savaş arenası

📅 Güncellendi 👥 FPSHQ ekibi · metodoloji

Action Adventure170 FPS (6)Shooter168 FPS (9)Simulation147 FPS (4)Racing142 FPS (3)RPG122 FPS (5)Action RPG77 FPS (10)
FPSHQ ölçümlerinde türler: test edilen tüm GPU'larda 1080p Yüksek/Ultra medyan ortalama FPS (oyun sayısı) FPSHQ veritabanı, 2026-10-15 itibarıyla

Temel rakamlar

FPSHQ veritabanından, 15.10.2026 itibarıyla

Action RPG · 77 FPSölçümlerde en ağır tür (1080p medyan FPS)
105bağımsız FPS ölçümü
4.800satır toplu inceleme verisi
967ölçümlü veya toplu verili GPU + oyun çifti

Donanım talepleri

Ana rakamlar bloğu FPSHQ veri setinde türe göre medyan ölçülen FPS'i gösterir; MOBA'lar oyun sayısı bakımından küçük, oynanan saatler bakımından büyük bir paya sahiptir.

OyunMotor1080p 60 FPS için minimum144–240 FPS içinLinux/Deck
League of Legendsşirket içi (DX11), Vanguard hile korumasıherhangi bir iGPU, 4 çekirdekorta segment işlemci; GPU önemsizyok (Vanguard)
Dota 2Source 2 (DX11/Vulkan)iGPU / GTX 10506 çekirdekli işlemci, GTX 1660+var (yerel)
Smite 2Unreal Engine 5GTX 1060 / RX 580RTX 3060+var (Proton)
Deadlock (Valve)Source 2GTX 1060RTX 3060+, 6 çekirdekvar

Takım savaşları neden takılır

MOBA'lar her birimi, mermiyi ve efekti kilitli bir tick'te deterministik olarak simüle eder ve yetenekler için ağır parçacık sistemleri kullanır; totemler, minyonlar ve çağrılmış birimlerle bir 5'e 5 savaş çizim çağrılarını ve parçacık güncellemelerini katlar, ana iş parçacığını zorlar. League of Legends hâlâ işin çoğunu tek iş parçacığında çalıştırır, bu yüzden belirleyici tek çekirdek hızıdır; Source 2 üzerindeki Dota 2 işi daha iyi dağıtır ve Vulkan'ı destekler. Sabit haritalı oyunlarda akış yükü yoktur, bu yüzden SSD yalnızca yükleme ve shader önbellekleri için önemlidir.

Monitör yenilemesinin üzerindeki kare hızı giriş gecikmesini hâlâ biraz azaltır; rekabetçi oyuncuların sınırsız yerine yenileme hızında veya hemen üzerinde sınırlamasının nedeni budur — sınırsız 400+ FPS hiçbir fayda olmadan güç harcar ve bobin ötmesi ekler.

1080p2.0121440p1.8674K1.024720p3
FPSHQ veritabanındaki 4.906 satır ölçüm ve toplu inceleme verisinde çözünürlükler FPSHQ veritabanı, 2026-10-15 itibarıyla

Önerilen kurulum

Dizüstüler ve el cihazları tamamen uygundur; iGPU girdisiyle FPSHQ hesaplayıcısı gerçekçi kare hızlarını gösterir.

  • İşlemci: herhangi bir yeni 6 çekirdekli; yüksek frekans çekirdek sayısından önemli
  • GPU: 60 FPS için dahili veya giriş seviyesi; 1080p 240 Hz için GTX 1660 / RX 6600
  • RAM: çift kanal 16 GB (en çok iGPU sistemleri faydalanır)
  • Monitör: 144–240 Hz 24–27"; FPS sabit olduğundan VRR isteğe bağlı
  • Ayarlar: gölgeler Orta, okunabilirlik için efektler Yüksek, FPS'i yenileme hızında sınırlayın, V-Sync kapalı
FPSHQ

Sizin PC'nizde

Ekran kartınızı (ve işlemcinizi) girin — «MOBA» etkisini birleşik FPSHQ modeliyle Cyberpunk 2077 örneğinde hesaplayalım.

PC'yi hesapta kaydet · Donanımı uygulamayla algıla · Birleşik FPSHQ modeli tahmini, ölçüm değil.

FPSHQ'da nerede kullanılır

Forumdaki tartışmalar

Bu terimle ilgili henüz konu yok — ilk soran siz olun.

Kısaca

MOBA nedir?

MOBA'lar (multiplayer online battle arena) — League of Legends, Dota 2, Smite, Deadlock — mütevazı grafik taleplerine sahip, sabit bir haritada oynanan 5'e 5 takım oyunlarıdır: herhangi bir modern dahili GPU onları 1080p 60 FPS'te çalıştırır, orta segment bir PC ise yüksek yenilemeli monitörler için 200–300 FPS'e ulaşır. Sorun, düzinelerce büyü efektinin ve birimin işlemciyi aynı anda yüklediği oyun sonu takım savaşlarıdır; bu yüzden hızlı tek çekirdek performanslı bir işlemci ve bir SSD %1 low değerlerini sabit tutar.

ölçümlerde en ağır tür (1080p medyan FPS)
Action RPG · 77 FPS
bağımsız FPS ölçümü
105
satır toplu inceleme verisi
4.800
ölçümlü veya toplu verili GPU + oyun çifti
967

Sık sorulan sorular

Dahili grafikler League of Legends ve Dota 2'yi çalıştırır mı?
Evet — herhangi bir modern iGPU (Radeon 780M, Intel Arc/Iris Xe) ikisini de 1080p 60+ FPS'te çalıştırır; LoL eski UHD grafiklerde bile çalışır.
Takım savaşlarında FPS'im neden düşüyor?
Parçacık efektleri ve birim simülasyonu işlemcinin ana iş parçacığını zorlar; daha hızlı tek çekirdekli işlemci ve daha düşük efekt kalitesi yardımcı olur.
Üst segment bir GPU MOBA'lar için faydalı mı?
Hayır — oyunlar 200 FPS'in ötesinde CPU sınırlıdır; bunun yerine işlemciye, RAM'e ve yüksek yenilemeli bir monitöre harcayın.
League of Legends Linux'ta veya Steam Deck'te çalışır mı?
Vanguard'dan (2024) beri hayır; Dota 2, Smite 2 ve Deadlock çalışır.

Kaynaklar

FPSHQ ekibi · metodoloji · hesaplama yöntemi · Güncellendi

✏️ Hata mı buldunuz? Düzeltme önerin

Düzeltmeler moderasyondan geçer. Neyin düzeltileceğini ve varsa kaynağı belirtin (NVIDIA/AMD/Intel belgeleri, oyun geliştiricisi).

FPSHQ uygulamasını indirin — donanımı algılar ve oyunlarınızdaki FPS'i gösterir.

💻 Windows uygulaması