Control grafik ayarları
FPSHQ modeline göre Control için en uygun grafik ayarları: NVIDIA GeForce RTX 3060, 1080p çözünürlükte Ultra ön ayarında 60 FPS tutar (69–110 FPS); NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB gibi giriş seviyesi kartlar için 1080p çözünürlükte Düşük uygundur (64–105 FPS). 1080p'de 144 FPS için Yüksek ön ayarında NVIDIA GeForce RTX 3080 seviyesi gerekir (125–195 FPS). Rakamların kaynağı: FPSHQ'nin 1 bağımsız ölçümüne göre (inceleme testleri, doğrulanmış oyuncu ölçümleri); diğer değerler FPSHQ model tahminidir (ölçüm değil); 13.10.2026 itibarıyla veriler. (model doğruluğu)
Control için hangi ön ayar: 60, 120 ve 144 FPS
Her ekran kartı sınıfı için ortalama FPS'in hedefin altına düşmediği en iyi çözünürlük ve ön ayar birleşimi. Giriş ve orta sınıf 1080p'den, üst sınıf 1440p'den, tutkun sınıfı 4K'dan başlar.
| Ekran kartı sınıfı | 60 FPS | 120 FPS | 144 FPS |
|---|---|---|---|
| Giriş seviyesi GeForce GTX 1060 6GB |
1080p · Düşük 64–105 | — | — |
| Orta seviye GeForce RTX 3060 |
1080p · Ultra 69–110 | 1080p · Düşük 115–185 | 720p · Orta 135–215 |
| Üst seviye GeForce RTX 3080 |
1440p · Ultra 74–115 | 1440p · Orta 100–160 | 1440p · Düşük 125–190 |
| Tutkun (enthusiast) GeForce RTX 5080 |
4K · Ultra 78–120 | 4K · Orta 105–165 | 4K · Düşük 130–200 |
İşlemci darboğazı olmadan hesaplanmıştır (test düzeneklerindeki gibi). ● — gerçek ölçüm değeri. "—" — hedef, sınıf için düşükte bile ulaşılamaz.
Ön ayarlara göre Control FPS (1080p)
| Ekran kartı · 1080p | Düşük | Orta | Yüksek | Ultra |
|---|---|---|---|---|
| GeForce GTX 1060 6GB | 64–105 | 52–83 | 43–69 | 37–59 |
| GeForce RTX 3060 | 115–185 | 97–150 | 80–125 | 69–110 |
| GeForce RTX 3080 | 175–275 | 150–230 | 125–195 | 105–170 |
| GeForce RTX 5080 | 230–355 | 220–340 | 210–320 | 190–295 |
Control içinde DLSS, FSR ve XeSS: DLSS
Oyun şunları destekler: DLSS. Hesapta FPSHQ modelinin genel ölçekleme katsayıları kullanılır (Quality ×1,35, Balanced ×1,55, Performance ×1,85) — bu oyunda yapılmış bir ölçüm değildir. Çözünürlük 1440p, Yüksek ön ayar. Çarpanlar ekran kartı sınırına uygulanır: nihai FPS'i işlemci (test düzeneğinin referans CPU'su) ve oyunun kare sınırı keser.
| Ekran kartı | Ölçeklemesiz | Quality | Balanced | Performance | Kartta mevcut |
|---|---|---|---|---|---|
| GeForce GTX 1060 6GB | 26–39 | 35–53 | 40–60 | 48–72 | — |
| GeForce RTX 3060 | 50–75 | 68–100 | 78–120 | 93–140 | DLSS |
| GeForce RTX 3080 | 86–130 | 115–175 | 130–200 | 150–230 | DLSS |
| GeForce RTX 5080 | 160–245 | 190–295 | 205–315 | 215–330 | DLSS |
DLSS yalnızca NVIDIA RTX kartlarda çalışır; FSR ve XeSS her üreticinin kartında çalışır. Kare oluşturma hesaba dahil değildir.
Control oyununda FPS nasıl artırılır?
model tahmini FPSHQ modeline göre GeForce RTX 3060, 1080p'de Control oyununda Ultra'da 69–110, Yüksek'te 80–125, Orta'da 97–150 ve Düşük'te 115–185 FPS verir: Ultra'dan Orta'ya geçmek +%41, Düşük'e geçmek +%73 kare kazandırır. FPS'i artırmanın en hızlı yolu aşağıdaki listedeki en ağır 3–4 ayarı düşürmek, ardından ölçeklendirmeyi açmak ve ancak sonra işleme çözünürlüğünü azaltmaktır. Rakamların kaynağı: FPSHQ'nin 1 bağımsız ölçümüne göre (inceleme testleri, doğrulanmış oyuncu ölçümleri); diğer değerler FPSHQ model tahminidir (ölçüm değil). (model doğruluğu)
- GeForce RTX 3060 · 1080p Ultra
- 78 FPS
- GeForce RTX 3060 · 1080p Medium
- 110 FPS
- FPS kazancı: Ultra → Orta · GeForce RTX 3060
- +41%
Control, Northlight motorunda çalışır ve orta bir oyundur (55/100).
Control (Action): Yüksek ayardan başlayıp en ağır seçenekleri düşürün.
Control geliştiricileri NVIDIA GeForce GTX 1660/1060 / AMD Radeon RX 580 AMD | For Ray Tracing: GeForce RTX 2060 seviyesinde GPU önerir.
DLSS, Control oyununda ne kadar FPS kazandırır?
FPSHQ modeline göre GeForce RTX 3060, 1440p Yüksek'te Control oyununda ölçeklendirme olmadan 50–75 FPS, DLSS Quality modunda 68–100 FPS (+%34) ve Performance modunda 93–140 FPS (+%84) verir. Ölçeklendirme katsayıları modelin genel katsayılarıdır, bu oyunda ölçüm değildir; kare üretimi hesaba katılmaz. Oyunun desteği: DLSS.
Üreticiler tarafından resmi olarak onaylı: DLSS Super Resolution, DLAA. Control için DLSS, FSR ve XeSS — ayrıntılar
Oyun dışında yapılacaklar
- GPU sürücülerini güncelleyin.
- Arka plan uygulamalarını kapatın.
- Windows Oyun Modu'nu ve «Yüksek performans» güç planını açın; dizüstünü prize takılı kullanın — pilde ekran kartı düşürülmüş güç sınırıyla çalışır.
- FPS dalgalanıyorsa monitör yenileme hızının biraz altına sınırlayın (oyunda veya sürücü panelinde) — kareler daha düzenli gelir ve ekran kartı sınırda çalışmayı bırakır.
- Hiçbir şey yardımcı olmazsa çözünürlüğü düşürün.
Adımlar genel uygulamalardır; yukarıdaki sayılar FPSHQ modelinden (GeForce RTX 3060) gelir, sizin bilgisayarınızda ölçüm değildir.
Control içinde önce ne düşürülmeli
FPS hedefin altındaysa listeyi yukarıdan aşağı izleyin: önce çoğu oyunda GPU'yu en çok yoran ayarlar gelir.
- Hacimsel efektler (sis, bulutlar, ışık) FPS'e büyük etki
Hacimsel sis ve bulutlar her karede hesaplanır; maksimumdan ortaya düşürmek genelde az görsel farkla belirgin kazanç sağlar. - Gölge kalitesi ve mesafesi FPS'e büyük etki
Gölge haritası çözünürlüğü ve çizim mesafesi, özellikle açık dünyalarda en pahalı rasterleştirme ayarlarındandır. Orta makul bir dengedir. - Yansımalar (SSR) belirgin etki
Yüksek kalitede ekran alanı yansımaları GPU'yu belirgin yorar; ortada fark çoğunlukla su ve parlak yüzeylerde görünür. - Ortam perdeleme (Ambient Occlusion) belirgin etki
Sahneye derinlik katar. Ağır varyantlar (HBAO+, RTAO) daha basit SSAO ile değiştirilebilir. - Görüş mesafesi ve detay seviyesi belirgin etki
Hem GPU'yu hem CPU'yu etkiler (karede daha çok nesne). İşlemci darboğazı varsa buradan ve kalabalık/bitki yoğunluğundan başlayın. - Kenar yumuşatma belirgin etki
MSAA ve süper örnekleme çok ağırdır; TAA veya ölçekleyicinin kenar yumuşatması (DLAA/FSR Native AA) benzer görüntüyü daha ucuza verir. - Doku kalitesi VRAM'e bağlı
VRAM yettiği sürece FPS'i neredeyse etkilemez; VRAM bitince takılmalar ve geç yüklenen dokular görülür. GeForce RTX 3060 kartında 12 GB VRAM var — dokuları maksimuma alabilirsiniz, neredeyse FPS kaybettirmez. - Son işlem (hareket bulanıklığı, alan derinliği, gren) neredeyse etkisiz
FPS'e maliyeti düşüktür, çoğunlukla zevk meselesidir; hareket bulanıklığı netlik için sıkça kapatılır. - Anizotropik filtreleme neredeyse etkisiz
Modern GPU'larda neredeyse bedava — 8x–16x bırakın.
Bunlar çoğu oyun için genel kurallardır: her ayarın tam etkisi motora ve sahneye bağlıdır. Bu sayfadaki FPS değerleri, ön ayarların tamamı için FPSHQ birleşik model tahminleridir.
Control FPS ölçümleri ve toplu verisi
Veritabanında bu oyuna ait 1 bağımsız ölçüm (1 tanesi kullanıcılardan; onaylı gönderim: 1) ve ayrıca işaretlenen 0 satır toplu inceleme verisi var. Aşağıda bir örneklem.
| Ekran kartı | Çözünürlük | Ön ayar | Ortalama FPS | 1% low | Kaynak |
|---|---|---|---|---|---|
| MSI Ventus 3X GeForce RTX 5070 Ti | 1440p | Ultra | 144 | — | kullanıcı ölçümü |
Control için hangi işlemci gerekir
Yüksek FPS'te sınır işlemciye geçer. FPSHQ modelinde işlemci tavanı Gaming Score'a ve oyunun talebine bağlıdır (Control: 55/100).
| Hedef | Gaming Score | Popüler işlemci örneği |
|---|---|---|
| 60 FPS | ≥ 1.990 | Core i5-2400 |
| 120 FPS | ≥ 3.980 | Ryzen 9 5900HX |
| 144 FPS | ≥ 4.776 | Core i7-10700K |
Gaming Score, FPSHQ kataloğundaki işlemci oyun endeksidir. Asgari değer, modelin işlemci tavanı hedefin altına düşmeyecek şekilde hesaplanır.
Control sistem gereksinimleri
- Min. ekran kartı
- NVIDIA GeForce GTX 780 / AMD Radeon R9 280X
- Önerilen ekran kartı
- NVIDIA GeForce GTX 1660/1060 / AMD Radeon RX 580 AMD | For Ray Tracing: GeForce RTX 2060
- Min. RAM
- 8 GB
- Önerilen RAM
- 16 GB
Control hakkında daha fazlası
GeForce RTX 3060 ile Control için hangi grafik ayarları seçilmeli?
GeForce RTX 3060 ile Control için en uygunu 1080p ve Ultra ön ayarı — FPSHQ modeli 69–110 FPS veriyor. Daha fazla kare için gölgeleri ve hacimsel efektleri düşürün veya ölçeklemeyi açın.