Güç ve soğutma
Bu bölümde 7 makale. Her birinde iki cümlelik tanım, şema, SSS ve «Sizin PC'nizde» bloğu var.
Önemli rakamlar
Bu sayfanın verilerine dayanan özgün FPSHQ metrikleri
7
Sözlükteki terimler
7
Bu dildeki makaleler
450 W
S seviyesi medyan TDP
220 W
B seviyesi medyan TDP
15.10.2026
Veriler güncellendi
Güç kaynağı (PSU)PSU (güç kaynağı birimi), şebeke AC'sini GPU'yu, işlemciyi, sürücüleri ve anakartı besleyen 12 V, 5 V ve 3,3 V hatlarına dönüştürür; gücü sistemin tepe tüketimi… PSU gücüPSU gücü, bir güç kaynağının sürekli olarak verebileceği çıkıştır; doğru boyut GPU'nun TGP'si ile işlemcinin güç sınırının toplamı artı sistemin geri kalanı içi… 80 Plus80 Plus, bir güç kaynağının şebekeden çektiği AC'nin en az %80'ini %20, %50 ve %100 yükte DC'ye dönüştürdüğünü belgeleyen bir sertifika programıdır; Bronze, Sil… ATX 3.1 ve 12V-2x6ATX 3.0 (2022) ve ATX 3.1 (2023), Intel'in güç kaynağı spesifikasyonlarıdır; nominal yükün %200'üne kadar GPU güç sıçramalarına dayanıklılık şart koşar ve 16 pi… Güç tüketimiBir oyun bilgisayarının güç tüketimi, yük altındaki bileşenlerin toplamıdır — esas olarak GPU (TGP'ye göre 115–575 W) ve işlemci (oyunlarda 50–150 W) artı geri … GPU sıcaklığıGPU sıcaklığı, yük altında grafik yongasının sensör değeridir; modern bir kart için oyunlarda 60–80 °C çekirdek sıcaklığı normaldir; sıcak nokta (junction) sens… Hava akışıKasa hava akışı, serin havanın kasaya girişi ve sıcak havanın dışarı atılmasıdır; bir ekran kartı ve işlemci soğutucusu ancak aldığı hava kadar iyi çalışabilir,…
Diğer bölümler
✨ Grafik ve render🔼 Yükseltme ve kare üretimi⚡ FPS ve performans🎮 Ekran kartları🧠 İşlemciler💾 Bellek ve depolama🖥 Monitörler🕹 Platformlar ve servisler🎯 Oyun türleri📜 Tarih🔤 A–Z dizini
Kısaca
Güç kaynağı (PSU) nedir?
PSU (güç kaynağı birimi), şebeke AC'sini GPU'yu, işlemciyi, sürücüleri ve anakartı besleyen 12 V, 5 V ve 3,3 V hatlarına dönüştürür; gücü sistemin tepe tüketimini ani sıçramalar için payla karşılamalıdır ve kalitesi kararlılığı ve ömrü belirler. 2025'te bir oyun bilgisayarı için ATX 3.x destekli saygın bir platformdan 650–850 W, RTX 5080'e kadar her şeyi karşılar; yalnızca RTX 4090/5090 sistemleri 1000 W+ ister.
- bölüm
- Güç ve soğutma
- Sözlükteki terimler
- 7
Sık sorulan sorular
Güç kaynağı (PSU) nedir?
PSU (güç kaynağı birimi), şebeke AC'sini GPU'yu, işlemciyi, sürücüleri ve anakartı besleyen 12 V, 5 V ve 3,3 V hatlarına dönüştürür; gücü sistemin tepe tüketimini ani sıçramalar için payla karşılamalıdır ve kalitesi kararlılığı ve ömrü belirler. 2025'te bir oyun bilgisayarı için ATX 3.x destekli saygın bir platformdan 650–850 W, RTX 5080'e kadar her şeyi karşılar; yalnızca RTX 4090/5090 sistemleri 1000 W+ ister.
PSU gücü nedir?
PSU gücü, bir güç kaynağının sürekli olarak verebileceği çıkıştır; doğru boyut GPU'nun TGP'si ile işlemcinin güç sınırının toplamı artı sistemin geri kalanı için yaklaşık 100–150 W'tır; ani sıçramalar ve yaşlanma için %20–30 pay bırakacak şekilde yukarı yuvarlanır. 2025'teki çoğu oyun bilgisayarı için bu 650–850 W'a denk gelir; FPSHQ'nun PSU hesaplayıcısı tam parçalarınız için hesabı katalog değerlerinden yapar.
80 Plus nedir?
80 Plus, bir güç kaynağının şebekeden çektiği AC'nin en az %80'ini %20, %50 ve %100 yükte DC'ye dönüştürdüğünü belgeleyen bir sertifika programıdır; Bronze, Silver, Gold, Platinum ve Titanium kademeleri %82–96 arasındadır, geri kalanı ısıya dönüşür. Daha yeni Cybenetics sistemi verimliliği tüm yük aralığında ölçer ve bir gürültü derecesi ekler. Oyuncular için Bronze ile Gold arasındaki pratik fark performans değil, birkaç watt ve daha sessiz çalışmadır.
ATX 3.1 ve 12V-2x6 nedir?
ATX 3.0 (2022) ve ATX 3.1 (2023), Intel'in güç kaynağı spesifikasyonlarıdır; nominal yükün %200'üne kadar GPU güç sıçramalarına dayanıklılık şart koşar ve 16 pinli 12VHPWR konnektörünü getirir. Bu konnektör ATX 3.1 / PCIe CEM 5.1'de 12V-2x6 olarak revize edildi: algılama pinleri kısaltıldı, böylece kart yarım takılmış bir fişten tam güç çekmez. Tüm GeForce RTX 40 ve 50 kartlar bu konnektörü kullanır; AMD ve Intel çoğunlukla 8 pinli PCIe fişlerde kalır.